Összeomlott az ötvenmilliárdos piramisjáték
A pénzügyi piramisjátékok új dimenzióját megnyitó New York-i nagybefektetőt, Bernard Madoffot egyrendbeli, különösen nagy kárt okozó csalás gyanújával vette őrizetbe az FBI. Bírósági meghallgatásán Madoff rezzenéstelen arccal, kommentár nélkül vette tudomásul a fejére olvasott vádakat, abban reménykedve, hogy a 10 millió dolláros váltságdíj fejében - amire manhattani lakása nyújtott fedezetet - szabadlábra helyezik - tudta meg a The Wall Street Journal. Így is történt.
A Bernard L. Madoff Investment Securities LLC vezérének első meghallgatását január 12-re tűzték ki. Kiemelkedően magas hozamra felvett pénzekkel játszott, a kifizetéseket az éppen újonnan belépők befizetéseiből fedezte. A műfaj klasszikusáról, az olasz származású Charles Ponziról elnevezett séma szerint működő rendszer messze az építkezési szakasz végén járt, vagyis sok remény már nincs arra, hogy nyomára bukkanjanak az eltűnt milliárdoknak. Egészen pontosan 50 milliárd dollárról van szó, ennyi a Madoff cége által okozott kár. Szinte az öszszeomlás előtt parancsoltak megálljt a piramisjátéknak a hatóságok, ugyanis a szövetségi ügyészség közleménye szerint szerda este Madoff két kollégája előtt bevallotta, hogy nincs tovább, befejezi, mert elfogyott a pénz.
- Az egész egyetlen nagy hazugság volt, Ponzi-féle piramisépítés ipari méretekben - ismerte el. A 70 éves Madoff már érezte, hogy nyakán a kés, erre utal, hogy kollégáinak a szokottnál korábban, már a múlt héten ki akarta fizetni az éves prémiumukat. Két munkatársának azt is elárulta, hogy már évek óta a lyukakat tömködi, gyakorlatilag a vállalkozás fizetésképtelen.
A pénzügyi manővereket a kettős életet élő Bernard L. Madoff Investment Securities LLC bonyolította. Egyrészt regisztrált brókercégként legális ügyleteket végzett - októberi forgalma alapján a Nasdaq 23. legnagyobb alkusza volt -, másrészt viszont befektetési tanácsadást is kínált a kiválasztottak számára, ám arra nem kért engedélyt. A tőzsdehatóság (SEC) szerint több mint 17 milliárd dollárt menedzseltek ily módon, az általuk okozott kár viszont ennek a háromszorosa. Klienseik közé nagy európai bankok és fedezeti alapok (hedge fundok) tartoztak, úgyhogy a bukásnak biztosan széles nemzetközi visszhangja lesz - jegyzi meg a MarketWatch.
Az első két áldozat nevét már közölte is a Bloomberg. Értesülései szerint a legnagyobb vesztes a magyar fül számára nem túl ismert Fairfield Setry nevű cég, amely 7,3 milliárd dollárja után futhat, míg a bermudai bejegyzésű Kingate fedezeti alap 2,8 miliárd dollárját sirathatja most.
Ha az esküdtszék bűnösnek találja, legfeljebb húsz év börtönt róhat ki Madoffra a bíró, mellékbüntetésként pedig ötmillió dollár kártérítés megfizetésére kötelezheti. Az már most biztos, hogy minden idők legnagyobb piramisjátékának vetettek véget a héten az amerikai hatóságok.