A Liliomdombon is az alvállalkozók vesztettek
Szinte alig ért véget a Vállalkozók Érdekvédelmi Szövetségének hét elejei tiltakozása és tatabányai épületbontása, a hét végén újabb, igaz, legalább békésnek szánt - és a rendőrségen bejelentett - demonstrációt tartottak Budapesten, egy építőipari kivitelezésben részt vevő vállalkozók. Ezúttal a Liliomdomb-lakópark miatt csaptak össze az érdekek s jelentek meg a XXII. kerületi építkezés előtt az ágazat "táplálékláncának végén állók". A figyelemfelhívó akciót azért tartották, mert esetükben 99 százalékos készültségnél az építtető Liliomdomb Kft. szerződést bontott a generálkivitelező, Murus Zrt.-vel, és nem hajlandó elismerni a munkák teljesítését. Ennek következménye viszont, hogy egyes alvállalkozók nem kaptak pénzt, vagy kevesebbet a reméltnél.
A közlemény szerint ez utóbbi cég vezette a demonstrációt. Levelük szerint a pórul járt alvállalkozók már egyszer felvonultak az épületek elé, hogy egy petíciót juttassanak el a lakókhoz. (A viták kereszttüzében álló lakóparkban 200 lakás áll, ezekből 150-be már be is költöztek.) Ennek átadása azonban nem sikerült, mert a Liliomdomb Kft. megerősíttette a biztonsági szolgálatot. A beruházó műszaki ellenőre viszont ott volt a helyszínen, igaz, megtagadta a petíció átvételét.
Varga Tamás, a Liliomdomb Kft. ügyvezető igazgatója a fejleményekről lapunknak azt állította: a generálkivitelező Murusnak ők már kifizették a munkák után járó összeg közel 95 százalékát. Ez azt jelenti, hogy az 1,6 milliárd forintból 1,53 milliárdot már átutaltak. A munkadíjak fennmaradó részét, vagyis csaknem 70 milliót viszont valóban visszatartanak, mert szerintük a Murus az általa vállalt munkák egy százalékával eleve nem készült el, ezenfelül komoly határidőcsúszásba "esett", továbbá az ügyvezető szerint nem fizette ki az alvállalkozókat, holott ez szerződéses kötelezettsége lett volna. Éppen a jelentős határidőcsúszás és a cég lejárt bankgaranciái miatt bontottak vele szerződést. A helyzet megoldása az lenne, hogy a fővállalkozó átutalná a vele szerződésben állóknak a pénzt, hiszen annak egy jelentős része már amúgy is az ő számláján van - állítja Varga.
Kérdésünkre azt megerősítette, hogy a lakóparknál a biztonsági szolgálatot valóban megerősítették, azt viszont visszautasította, hogy a demonstráló vállalkozókat "lázadó csürhének" nevezték volna abban a levélben, amelyben ennek az intézkedésnek az okait magyarázták a lakóknak. A megnevezésről az egyik alvállalkozó értesült, bár közleményükből nem derül ki egyértelműen, hol illették őket ezekkel a szavakkal.
Az üggyel kapcsolatban szerettük volna megszólaltatni a Murus Zrt. vezetőjét is, lapzártánkig azonban többszöri keresés és üzenethagyás után sem tudtuk elérni.