Nem csak elnyerni, feladni is nehéz a világörökséget
Több tokaj-hegyaljai település azt tervezi, hogy lemond a világörökségi címről, mert véleményük szerint a rájuk vonatkozó szabályozások gátolják az ipari fejlesztést a térségben. Úgy vélik, fejlesztések nélkül nem lehet megoldani a térségre jellemző magas, 25 százalékos munkanélküliséggel járó problémákat. A nemrég elfogadott megyei területrendezési terv például konkrétan megtiltja erőművek létesítését a világörökségi területen, ami a megújuló energiaforrásokra alapozó létesítményekre is vonatkozik.
Soós Gábor, a Világörökség Magyar Nemzeti Bizottságának nemzetközi referense elmondta: egy vagy több önkormányzat nem léphet ki egyoldalúan a nemzetközi egyezményből. Jelenleg is folyik a világörökségi helyszínekre vonatkozó jogszabályi környezet átalakítása. - Ez finanszírozási tekintetben is pluszlehetőségekhez juttatná az érintett térségeket. A tokaj-hegyaljai terület esetében pedig napirenden van a kezelési terv felülvizsgálata is - tette hozzá.
Osika József, Tállya polgármestere, a kilépni szándékozó kilenc település egyikének első embere kifejtette: hat éve biztatják őket azzal, hogy a világörökségi cím milyen kedvezményekkel jár majd, amiből eddig inkább csak hátrányuk származott. Úgy véli, erőszakkal egyetlen települést sem lehet benntartani a világörökségi körben. Közölte: meggyőződése, hogy Tállya önkormányzata még az idén határoz a kilépésről. Döntésüket megküldik a magyar illetékeseknek, akiknek - véleménye szerint - erről tájékoztatniuk kell az UNESCO-t.
A polgármester reméli, hogy a bejelentést követő vizsgálat nyomán lesz lehetőség a térségre vonatkozó szabályozás módosítására, a kilépésről szóló önkormányzati döntés ugyanis bármikor visszavonható.