VÉSZ, bontás, rendőrség
Előállításba és rendőrségi kihallgatásba torkollott a Vállalkozók Érdekvédelmi Szövetségének (VÉSZ) tegnapi akciója. Miután az elvégzett munkák után az építőipari fővállalkozók vagy építtetők nem voltak hajlandók fizetni az alvállalkozóknak, azok négy helyszínen úgynevezett "fedezetbiztosító lakásfoglalási és tulajdon-viszszavételi" akciókat hajtottak végre - mondta lapunknak Éliás Ádám, a szervezet elnöke.
A VÉSZ tegnap az Auchan fővárosból kivezető Szentendrei úti parkolójába hirdetett gyülekezőt. A leendő négy helyszínről előzőleg semmit sem kívántak mondani. Éliás Ádám szerint a titoktartásra azért volt szükség, mert korábban már szembekerültek a rendőrséggel, akik akkor meg is akadályozták a nem fizető építtetők elleni fellépéseiket.
Mint kiderült, a két pesti helyszín mellett az autókaraván végül Tatabányára és Gyöngyösre indult. Előbbi városban ugyan némi ellenállásba ütköztek a demonstrálók, ám végül az építkezéshez jutottak. Innen a tető, a gépészet és az elektromos hálózat egyes részeit kibontották és elvitték. Ezt követően érkeztek meg a rendőrök, akik végül a demonstrálókat egy közeli terembe irányították, ahol mindenkit kihallgattak. A rendőrség megyei szóvivője, Bálint Gabriella lapunknak elmondta, hogy az akció után 57 embert állítottak elő, akiknek a kihallgatása még az esti órákban is tartott. Hozzátette: az építkezésről két kazánt, és több szivattyút is elvittek, amiket keresnek. Gyöngyösön ugyancsak volt előállítás, igaz, bontás nem.
A két budapesti helyszínen "csupán" lakásfoglalást tartott a VÉSZ. Az építés területén egy lakásra kiragasztottak egy szöveget, amelyben "tájékoztatják" az építtetőt, hogy a fizetés elmaradása miatt "lefoglalják" a lakást. Itt sem mentek a dolgok békésen, az egyik budapesti építkezésre rendőrt hívtak a biztonsági őrök, s egy pofon is elcsattant. (A Hír TV internetes oldalának felvétele szerint az egyik kollégájuk volt, akit megütöttek.) A rendőrök, miután végighallgatták a feleket, távoztak. Ezt követően a VÉSZ emberei is elhagyták az építkezést. Az ORFK úgy tájékoztatott, hogy a fővárosi építkezéseken "komolyabb rendőri intézkedés nem volt". Éliás Ádám szerint ha a figyelmeztetés, azaz a lakásfoglalás nem vezet eredményre, akkor már a most megjelölt helyszíneken is bontanak.
Az egyik érintett budapesti építkezés finanszírozója a VÉSZ elnökének írt, s lapunk internetes oldalán kommentárként olvasható levele szerint az akcióban részt vevők 980 ezer forint kárt okoztak neki, aminek megtérítését a szervezettől várja. A levélben kifejti, hogy a VÉSZ lépése nélkülöz minden jogalapot.
- Ez nem játék, nem tehetünk mást - mondta a demonstrációban részt vevő egyik vállalkozó. Szavait nyomatékosítandó Éliás Ádám elmondta, hogy a VÉSZ kalkulációja szerint a tegnapi négy beruházásnál több mint 200 millió forinttal tartoznak az alvállalkozóknak. Az elnök rávilágított arra is, hogy nem szélmalomharcot vívnak, s vannak eredmények. Kedden például egy nagybefektető vezetője azzal hívta: álljanak le a tervezett demonstrációval vele szemben, mert hajlandó a megegyezésre és kifizeti az kötelezettségeit. Hogy ki volt ez a nagybefektető, azt viszont az elnök nem árulta el lapunknak.