Kétmilliónál több álláshelyet veszít az Egyesült Államok az idén
- Hihetetlen! A második világháború óta a legrosszabb recesszió felé haladunk - kommentálta az amerikai munkaügyi minisztérium pénteken kiadott foglalkoztatási jelentését Nariman Behravesh, az IHS Global Insight vezető közgazdásza. Az Egyesült Államok történetében az idei november volt a második legrosszabb hónap az állásvesztésekben: 533 ezer munkahely szűnt meg. Ez mintegy 200 ezerrel haladja meg az elemzői várakozásokat. Különösen riasztó, hogy az állások mintegy kétharmadát a szolgáltatási szektorban számolták fel. A munkanélküliségi ráta ezzel 6,8 százalékra emelkedett. Amerikában már 1,91 millióan veszítették el az állásukat az idén, és az évnek még nincs vége, miközben nem látszik a kilábalás esélye.
- 2010-ig nem áll meg az állásvesztés folyamata - nyilatkozta Kurt Karl, a Swiss Re vezető közgazdásza a Bloomberg televíziónak. Barack Obama megválasztott elnök szerint az adatok csak megerősítik az általa bejelentett gazdaságélénkítő csomag szükségességét. Obama elnöksége első két évében 2,5 millió állás megtartását, illetve létrehozását tervezi, várhatóan legalább 500 milliárd dolláros élénkítőcsomaggal, benne infrastrukturális fejlesztésekkel.
A riasztó foglalkoztatási jelentés, amelynek hírére zuhantak a részvényindexek, némiképp azt a helyzetet is megváltoztatta, amelyben a három nagy detroiti autógyár vezetője e sorok írásakor is 38 milliárd dollár állami segítséget kér a Kongresszustól. Csütörtökön a General Motors, a Chrysler és a Ford első embere még jobbára szkeptikus hangokat hallhatott a Capitoliumon, de másnap már egyre többen emlegettek katasztrófa-forgatókönyvet arra az esetre, ha a nagy gyárak egyike csődbe megy. A GM-et már legfeljebb hetek választják el ettől, a láncreakciót pedig érzékelteti, hogy a likviditási gondoktól egyelőre mentes Ford akkor venné igénybe az áthidaló kölcsönt, ha a GM csődvédelmet kérne, ugyanis ez alóla is kihúzná a beszállítói hálózatot.
A michigani Autókutatási Központ előrejelzése szerint egyedül a GM összeomlása összesen 2,5 millió munkahely megszűnését jelentheti, ezen belül 1,4 millióét a gyártáshoz közvetlenül nem kötődő ágazatokban. Elemzők úgy vélik: a munkanélküliség 11 százalékra szökhet fel, ha bedől az autóipar. Az UAW autóipari szakszervezet is áldozatot vállalt már: felfüggesztik a részben a cégek befizetéseire épülő állásbankprogramot. Ez a leépített dolgozóknak csaknem teljes fizetést juttat legfeljebb két éven át, amíg átképzik őket.
Az AT & T távközlési óriás 12 ezer, a Chrysler ötezer, a DuPont vegyipari vállalat 2500 állás megszűnését jelentette be a napokban. Minden más friss adat is a gazdaság igen rossz helyzetére, illetve a fogyasztói elbizonytalanodásra utal.
Az ünnepek előtti kiskereskedelmi forgalom harmincöt éve nem bizonyult ilyen gyengének, mint novemberben. Az eladások 2,7 százalékkal csökkentek az előző év azonos időszakához képest. A tendencia alól a BJ's Wholesale Club mellett a diszkontáruházlánc-óriás, a Wal-Mart a nagy kivétel: a társaságnak sikerült javítania eladási mutatóit, főleg a zöldség-gyümölcs-értékesítésnek köszönhetően. (Ami arra utal: Amerika spórol, a háziaszszonyok újra főznek.)
Ismét napirenden a jelzáloghitellel küszködők megsegítése, de nem visszamenőleg. A jegybank szerepét betöltő Fed támogatását élvező pénzügyminisztérium a 60-as évek óta példátlan, 4,5 százalékos kamatszinten garantálná az újonnan felvett, harmincéves törlesztésű jelzáloghiteleket. (A piaci kamatszint jelenleg 5,58 százalék.) Ez szakértők szerint az államnak mintegy 50 milliárd dollárjába kerülne, és szó van arról, hogy a 700 milliárdos pénzügyi mentőcsomag részeként vennék igénybe. A várakozások szerint ez legalább tíz százalékkal, félmillióval dobná meg a mostani pangó házeladási mutatókat.