A bizonytalan piacon befékeztek az életjáradékcégek
A csúcson érte az életjáradékos piacot a hitelválság, a néhány hete még 45-50 százalékos egyösszegű kifizetés ígéretével versengő szolgáltatók elcsendesedtek, és kivárásra intik ügyfeleiket. Azt mondják, nem lenne tisztességes az ügyfelekkel szemben, ha áron alul, pontosabban az egy hónappal ezelőtti értéknél jóval kevesebbért számítanák be ingatlanjukat. Egyelőre senki sem tudja megbecsülni, hogy merre mozdul az ingatlanpiac, vagyis esnek-e majd a lakásárak vagy sem Magyarországon. Az életjáradékos cégek persze nemcsak ügyfeleik, hanem saját jövőjük miatt is óvatosak. Optimizmusra ad okot, hogy a hazai bankok közel sem voltak olyan nagyvonalú hitelezők a lakáskölcsönök terén, mint másutt, és a magyarországi lakásárak nem nőttek az égig, nincs tehát árbuborék, ami ki tudna pukkanni. A helyzet mégis bizonytalan, legalábbis ami a közeljövőt illeti. Hild Imre, az OTP Életjáradék Zrt. vezérigazgatója szerint nagy kérdés, hogy mit lépnek majd az ingatlanalapok, amelyekből óriási pénzeket vontak ki a befektetők. Kiszámíthatatlan következményekkel járhat például, ha hirtelen, nagy tételben piacra dobják a portfóliójukat.
Az életjáradékra szakosodott három hazai cég, az OTP és az FHB szolgáltatója, valamint a Hild Örökjáradék Zrt. immár összességében 65,5 milliárd forintnyi ingatlanra szerződött az elmúlt években. Az új ügyfelekért egymásra licitáló társaságok közül rendszerint a Hild Örökjáradék rukkolt elő a leggálánsabb ajánlatokkal, ősszel például már az ingatlan értékének 50 százalékát ígérte egy összegben kifizetni. Egy hónapja azonban behúzták a féket, a hozzájuk fordulóknak a helyzetre való tekintettel azt ajánlják, hogy februárig-márciusig várjanak. Mint Földeák Gábor, a cég marketingigazgatója fogalmazott: nem lenne tisztességes az idősekkel szemben, ha a korábbi gyakorlattal ellentétben nem piaci értéken, hanem annak 50-60 százalékán számítanák be a lakásokat, tekintettel a bizonytalan helyzetre. A hildesek ezért a kivárás mellett döntöttek, noha az utóbbi hetekben értékesített (a szerződött ügyfél halála miatt eladósorba került) lakások normális áron találtak gazdára.
Az OTP életjáradékcége nem állt le, de szigorított, tíz napja nem szerződik a 70 év alatti és a 20 millió forintnál értékesebb lakást birtokló ügyfelekkel. A néhány napja még 45 százalékos egyösszegű kifizetést, inflációkövető járadékemelést, és használati jogot kínáló, a közös költséget, biztosítást és állagmegóvó karbantartást átvállaló életjáradékosok a csúcson álltak le, és 2-3 hónapig nem is tervezik a szigorítás eltörlését. Bár a cég ügyfeleinek több mint egyharmada 70 évnél fiatalabb, nem tudni, mikor lesz mód újra leszállítani a korhatárt. Fékezni a meglévő ügyfelek érdekében is muszáj volt - véli Hild Imre, aki reméli, a pénzpiaci válság közvetett hatását szenvedő életjáradék-piac túljut a nehézségeken. Méghozzá sérülések nélkül, ugyanis minden szereplőjének az lenne a legroszszabb, ha bármelyik versenytárs bedőlne.
Az FHB Életjáradék Zrt. csak kimondatlanul változtatott, hiszen a programban való részvétel feltételein (életkor, ingatlanérték, települések listája) nem módosított, de az adható járadék szempontjából nagyobb hangsúlyt kap az egyedi mérlegelés. Hodorics András vezérigazgató nem titkolja: a versenytársak szigorítása, illetve leállása miatt jobban tudnak válogatni. A válság lélektani hatását a várakozó álláspontra helyezkedő, egyelőre csak puhatolózó ügyfelek sokaságán lehet lemérni. Szerinte akárhogy is lesz, a nyugdíjból élő idősek nagy valószínűséggel a pénzügyi válság közepette is keresik majd a biztos forrásnak tekinthető életjáradékot. Utóbbi értékállósága is kiemelt szempont, ezt az FHB például az euróalapú konstrukcióval igyekszik szavatolni.
- Az OTP cége emelte a korhatárt és maximálta az ingatlan értékét.
- A Hild Örökjáradék egyelőre kivár a szerződéskötésekkel.
- Az FHB nem a feltételekben, hanem az egyedi mérlegelésben módosított.
Átlagban tizenhárom évre kalkulálnak
Az életjáradékos cégek átlagosan 13 éves szerződési időtartammal kalkulálnak. A statisztikai átlagra épülő számítás szerint egy szerződő ügyfélnek ennyi ideig kell fizetni a járadékot. Az átlag természetesen szélsőségeket is rejt, van, aki néhány hónapig, van, aki meg több évtizedig él járadékosként.
A válság kirobbanása idején a három életjáradékos cég már több mint hatezer ügyféllel állt szerződésben. Háromezer ügyfelével és 35 milliárd forintos szerződéses ingatlanállományával a Hild Örökjáradék Zrt. a piacvezető, második az OTP Életjáradék Zrt. kétezer ügyféllel és 19 milliárd forintos ingatlanportfólióval. A legkisebb szeletet a legkésőbb a piacra lépett FHB Életjáradék Zrt. birtokolja 1200 ügyféllel és 11,5 milliárdos ingatlanértékkel.