Állami többség a brit bankszektor büszkeségében
A magánbefektetők csupán a felkínált részvények 0,2 százalékát jegyezték le. Hiába mutatott példát részvényjegyzésével Tom McKillop elnök, valamint a leköszönt vezérigazgató, Fred Goodwin. Mindez azt jelenti, hogy az állam kis híján 20 milliárd fontot nyom a pénzintézetbe, ezzel tulajdonrésze 58 százalékra nő. További ötmilliárd fontért osztalékelsőbbségi részvényeket vásárol.
A brit bankmentő csomagból Gordon Brown kormánya 37 milliárd fontot szánt a pénzügyi válságban leginkább megrogygyant három pénzintézet, az RBS, a TSB és az HBOS tőkeemelésére. A legnagyobb szelethez jutó RSB-től a miniszterelnök azt várja, hogy aktivizálja magát a kis- és középvállalatok hitelezésében, valamint jelzáloghitelek nyújtásával segítse kilábalni a gödörből a brit ingatlanpiacot. Amint rendbeteszik a bankot, a kormány a lehető legrövidebb időn belül kiszáll belőle - hangsúlyozták újfent Londonban. A pénzügyminisztérium közleményében kifejti: az állami szerepvállalással a pénzügyi stabilitás köszönt majd be az RBS-nél, fokozott biztonságban lesz az ügyfeleknek a banknál elhelyezett megtakarítása, ugyanakkor az adófizetők is biztosak lehetnek abban, hogy nem kótyavetyélik el az RBS-be fektetett milliárdokat. Az igazgatóságba és a felügyelőbizottságba beültetik az állam embereit.
A pénzpiaci krach kitörése előtt az RBS a második legnagyobb brit bank volt, ám azóta az egyik csapás a másikat követi. Értékéből az idén eddig 86 százalékot veszített, jelenleg csupán 8,6 milliárd fontra árazza a piac. Negyven év után most először zár mínusszal az RBS. Az idén ugyanis több mint hétmilliárd fontot vesztettek a válságon, és további értékleírások is várhatóak még. (K. B.)