Az osztrák sípályákra nem érkezett meg a recesszió
Az idén különösen ujjong az idegenforgalom, valamint a sportszergyártóipar és
-kereskedelem: a szakemberek úgy vélik, a télies időjárás védelmet nyújt a gazdasági válság következményeivel szemben. A feltételezés nem csak vágyálom: a helyfoglalási adatok azt mutatják, hogy a recesszió nem riasztja el az embereket a rövid téli üdüléstől. A legnagyobb sívidéken, Tirolban - amely Ausztria valamennyi vendégéjszakájának negyven százalékával dicsekedhet - a 36 idegenforgalmi hivatal a tavalyihoz hasonló mennyiségű foglalási kérelmet regisztrált, s a többi kedvelt üdülőhelyen sincs ok aggodalomra. Az már azonban most látszik, hogy az orosz és az ukrán vendégek száma megfogyatkozik - onnan érkeznek a lemondások -, de helyettük egyre többen jönnek Horvátországból. A szakemberek figyelmeztetnek, hogy szinte bizonyosra vehető: a vendégek jobban meggondolják majd, mire adnak ki pénzt. Másrészt valószínű, hogy a pénzszűke inkább majd jövőre érezteti a hatását.
A sífelszerelést gyártóknak a havazás azt a reményt hozta el, hogy a kereskedők utánrendeléssel javítják fel az eddig igencsak mérsékelt megrendeléseket. Az ágazat nehéz időket élt meg: a túlkínálat levitte az árakat, s miután tavaly 30 százalékkal csökkent a forgalom, sok üzem bezárt vagy rövidített munkaidőt vezetett be. Az Atomic például megszüntette franciaországi Solomon gyárát, a romániai termelést pedig a síkötésre korlátozta. Igaz, Romániában megvásárolt egy gyermek- és sífutó felszerelést gyártó üzemet, és az Amer konszern szerkezeti átalakítása miatt az altenmarkti gyár létszámát 80 fővel 880-ra bővítik.
Az ágazatnak fejfájást okoz a sok kölcsönző és az, hogy a légitársaságok egyre többet kérnek a túlsúlyért. A távolabbról érkezők így sokszor kifizetődőbbnek tartják a bérlést, mint azt, hogy új lécet vegyenek. Azok a gyártók, amelyek az idén két számjegyű növekedésre számítanak, még mindig nem lehetnek bizonyosak abban, hogy ezzel elérik a tavalyi súlyos veszteségek előtti szintet.