Súlyos válság fenyeget
Borúsnak látja a Magyarországot is magában foglaló régió helyzetét a londoni székhelyű EBRD átalakulási jelentése. E szerint a régió a globális hitelválság első hónapjaiban folytatta növekedési tendenciáját, de már más idők járnak. - Amikor a tőke kiáramlik a feltörekvő piacokról, a kockázatoktól való félelem és a kulcsfontosságú OECD-országokban megkezdődött recesszió alaposan próbára teszi az átalakuló országok ellenálló képességét - mondta Erik Berglöf. Az EBRD vezető közgazdásza egyeztetett stabilizációs lépésekre szólított fel mind a nyugati országokkal, mind más átalakulófélben lévő gazdaságokkal. Az EBRD számításai szerint a közép-európai és balti országok növekedése ebben az évben a tavalyi 6,3 százalékról 4,3 százalékra, 2009-ben pedig 2,2 százalékra esik vissza. Magyarország idei rátáját 1,7 százalékra valószínűsítik. A helyzetet súlyosbíthatja, ha a külső források elapadnak, főleg azokban az országokban, ahol a folyó fizetési mérleg hiánya magas devizaadóssággal párosul. A főközgazdásznak jobb híre is volt: kevésbé kell aggódni az infláció miatt. Szerintük hazánk hosszú távú növekedéséhez feltétlenül szükséges a magánszektor serkentése, a befektetési környezet javítása, az oktatást és innovációt szolgáló állami kiadások hatékonyabbá tétele. A külső és belső adósságállomány szintjének visszafogása kulcsfontosságú a kiszolgáltatottság mérsékléséhez.
Az OECD legfrissebb jelentése külön említi Magyarországot (Nagy-Britannia, Izland, Írország, Luxemburg, Spanyolország és Törökország társaságában), ahol a visszaesés különösen súlyos lesz. A szervezet szerint hazánk a válságnak leginkább kitett közép-európai ország, és 2009-ben recesszióval kell számolnunk. A jelentés szerint Magyarországon a legsürgősebb feladat a bankok kockázatkezelésének javítása, tekintettel a háztartások külföldi valutában fennálló tartozására. Hasonlóan az EBRD-hez, szorgalmazza a magyar költségvetési hiány csökkentését, hogy mérsékelni lehessen az adókat.
Prognózisuk szerint jövőre a 30 OECD-tagországban a gazdasági teljesítmény 0,4 százalékkal csökken, szemben az idei 1,4 százalékos növekedéssel. Így 8 millióval növekedhet a munkanélküliek száma a következő két évben, a munkanélküliség pedig jövőre 6,9 százalékra, 2010-ben 7,2 százalékra emelkedhet az idei 5,9 százalékról. Az USA gazdasága 0,9 százalékkal fog zsugorodni jövőre, az 1,4 százalékos növekedést követően. Japánban 0,1 százalékos csökkenéssel számolnak, holott idén 0,5 százalékkal bővül a gazdaság.
A fejlett világ egy olyan hanyatló pályára került, ahonnan legkevesebb négy negyedév alatt tud elmozdulni. A növekedés beindulhat a jövő év második felében - az OECD számítása szerint -, s 2010-ben már 1,5 százalékos lesz a növekedés a 30 tagországban.
Bõvülõ források, elhalasztott visszavonulás
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank, célországai – többek között Ukrajna és Magyarország – problémáira reagálva nemrég úgy döntött, hogy 20 százalékkal, 7 milliárd euróra emeli 2009-es kötelezettségvállalását. Az extra befektetés fele Közép-Európába irányul majd. A bank igazgatóságát nagyban befolyásolta a magyar miniszterelnök ez irányú kérése. A pénzügyi turbulencia közepette várhatóan a bank korábbi elképzeléseivel ellentétben nem vonulna ki 2010-ig az Európai Unióhoz 2004-ben csatlakozott országokból, köztük Magyarországról, mivel az elmúlt hónapok fejleményei miatt megdrágultak a pénzügyi források a régióban, és nehezebben jutnak hozzá a gazdaság szereplõi.