Nem kell az olcsóbb gáz
Az elmúlt tíz hónapos partnerszerzési időszak eredményeképpen az Emfesz Kft. jelenleg 2570 lakossági ügyfelet lát el vezetékes gázzal - tudtuk meg Góczi István ügyvezetőtől. Pedig a szolgáltatás februári indulásakor az ukrán hátterű társaság vezetője még néhány hónap alatt százezer ügyfelet várt, hangsúlyozva, hogy a rendszer akár egymillió fogyasztó ellátására is alkalmas. Az ügyvezető szerint mintegy 1500 fogyasztónál folyamatban van az átszerződés, internetes oldalukon pedig már 22 ezer ember regisztrálta magát érdeklődőként. Komoly reményeket táplál a tegnap bejelentett új értékesítési formájuk iránt is, amely szerint az internetet nem szívesen használók számára több Tesco áruházban papíralapú lehetőséget is nyújtanak az átszerződésre.
A leszerződöttek és a szerződők száma nagyjából a hazai gázfogyasztó háztartások egy ezrelékét teszi ki. Pedig a cég ajánlata első hallásra kecsegtető: a velük szerződőknek a központilag kihirdetett hatósági gázárnál - a hagyományos gázszolgáltatók ezt alkalmazzák - 8 százalékkal olcsóbb tarifát kínálnak. Mégpedig úgy, hogy az átszerződéshez csupán papírmunkára van szükség. Az új jogszabályok ugyanis különválasztották a gázcső-üzemeltető és a gázt szolgáltató céget. Utóbbi cseréje nem igényel átszerelést, a vezeték és az óra karbantartója pedig marad ugyanaz a cég, amely eddig volt. A szabály is azért született, hogy az eddig területi monopolhelyzetben lévő gázszolgáltatók piacán beinduljon a verseny a fogyasztók kegyeiért.
Góczi István szerint az érdeklődőket elriaszthatja a rendkívül hosszú, akár öt hónapos átfutási idő, ami az első érdeklődés és a tényleges gázszolgáltató-váltás között eltelik. Noha az Emfesz már belépett az eddig a hagyományos gázszolgáltatók érdekképviseletét ellátó Magyar Gázipari Egyesülésbe (MGE), mégis úgy érzi, a területi gázcégek továbbra sem igyekeznek gyorsítani a felmondási időn. Biczók András kereskedelmi igazgató megemlítette, hogy a 2009 közepén hatályba lépő új gáztörvény a váltás lebonyolítását két hónapra csökkenti, de reméli, hogy az akár egy hónapra is leszorítható lesz. Az ügyvezető szerint a gázcégek felesleges adminisztratív korlátokat támasztanak a szolgáltatásukat felmondóknak, amihez nem egy esetben megkövetelik a személyes megjelenést is az ügyfélszolgálaton. Ezen igyekezett egyszerűsíteni az Emfesz, amikor néhány hete bevezette, hogy a náluk jelentkezők minden papírmunkáját elintézi. Ennek eredményeként megnőtt az internetes oldalukra bejelentkezők száma. Számos egyéb problémára nem számítottak a februári indulás alkalmával - hangsúlyozta Góczi (hasonló szolgáltatásba azóta sem vágott bele senki): csak nemrég kaptak engedélyt például a kisvállalkozások, a társasházak és a lakásszövetkezetek szerződési konstrukcióira.
A másik oldal egészen más érveket használ. A megkérdezett gázszolgáltató-irányítók - például Laczó Sándor, az Égáz-Dégáz, illetve az MGE vezetője vagy Bakonyi Tibor, a Főgáz vezérigazgatója - főképp úgy érzik: az ügyfelek nem szívesen szakadnak el a megbízható, megszokott gázcégüktől. Szerintük a rendszerint közelben található, "megfogható" ügyfélszolgálati iroda is a biztonság érzését erősíti.
A tarifákban eddig egyik területi gázszolgáltató sem vette fel a harcot az Emfesszel. Az ügyfelek érdektelenségére a marketingszakemberek sem találnak magyarázatot. Egyesek szerint az Emfesz szolgáltatása nem ment át a köztudatba. Ennek ellentmondani látszik, hogy a társaság nemrég országos reklámkampánnyal biztatott a váltásra. Mások szerint szociológiai-pszichológiai szemmel kutatva a néplélektan bugyraiban, arra juthatunk: a gáz olyan alapvető létszükséglet, amelynek az átszerződéshez szükséges lemondása önmagában elriaszthatja a fogyasztót.
Okként merülhetnek fel az Emfesz specialitásai. A cégnél eddig csak interneten keresztül lehetett szerződni. Bár sokan úgy vélik, ezt a csatornát még mindig sokan nem tudják, pénzzel kapcsolatos ügyintézésre pedig nem merik használni. Ennek ellentmondani látszik például a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások online váltásának sikere, valamint az internetes vásárlások növekvő száma. Többen hiányolhatják a tényleges ügyfélszolgálati irodákat. Felmerülhetnek aggályok az Emfesz "apró betűs" részei kapcsán is: a valóban hosszadalmas adminisztráció, az esetleges kivételek, netán az esetleges hűségnyilatkozat vagy a forgalmi korlátok okán - ám ezek sem befolyásolják azt, hogy a fogyasztó olcsóbban vehet gázt a cégtől. A váltással számítások szerint átlagosan évi húszezer forintot lehetne spórolni, de úgy tűnik, ez is kevés. Ez a lehetséges okok ismeretében is megmagyarázhatatlannak tűnik egy olyan országban, ahol az alacsonyabb ár minden más termék esetén igen sikeres marketingeszköz.
Nagy pénz áll mögötte
Gazdasági szakértők felvethetnének kérdéseket az Emfesz anyagi háttere, magyar piaci "beágyazottsága" kapcsán is. Ám az tény, hogy a társaság 2003 óta igen jelentős számú céges fogyasztót csábított át magához (így az Emfesz immár a hazai gázforgalom ötödét forgalmazza úgy, hogy a lakossági rész ebben eltörpül). Mindeközben ellátási probléma mindmáig nem merült fel vele szemben. A cég tulajdonosi háttere papíron nem nevezhető átláthatónak, de ha elfogadjuk az ukrán Dmitrij Firtas kijelentését, miszerint az Emfesz az övé, valamint ismerjük a legális tőkekezelési technikákat, és látjuk, hogy az Emfesz fejlődéséhez a tulajdonosok eddig több százmilliárd forintot biztosítottak, a fogyasztónak ezzel a körülménnyel sem kell komolyan számolnia.
Az ügyvezető közölte: a lakossági szolgáltatáshoz szükséges beruházás több milliárd forint volt, és nem tagadta, a veszteségük egyelőre szintén nagyjából ugyanennyi. Mindazonáltal a kibővült lehetőségektől most komoly felfutást várnak. Így szavai szerint a tulajdonosok továbbra is elkötelezettek a további befektetések finanszírozásában. Úgy véli, 3-5 éven belül nyereségessé válhat ez az üzletáguk.
Gyurcsány: Januártól nem kell emelni a gázárát
Jelen állás szerint nem kell a gáz árát emelni, néhány napon belül meglesz a végleges döntés – mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a Blikknek adott interjúban. Mint korábban megírtuk, az energiahivatal 10 százalék körüli áremelést tart indokoltnak. A Fidesz szerint nincs min gondolkodni, a kormánynak nem szabad emelnie a gáz árát.