Kormányhatáskörbe kerül a nyugdíjminimum?
Az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság (ONYF) honlapján egy kérdésre adott válaszból kiderül: ha marad a jelenlegi szabályozás, jövő évtől megszűnik a korengedményes nyugdíj. Vagyis az a lehetőség, hogy egy vállalkozás - közös megegyezéssel - nyugdíjba küldhesse alkalmazottját, ha megszerezte a szükséges szolgálati időt, és legfeljebb öt év választja el a nyugdíjkorhatártól. Ennek az a feltétele, hogy a cég egy összegben és előre kifizesse azt az összeget, amennyi ellátást a volt munkatárs a nyugdíjalapból megkap addig, amíg az előre hozott nyugdíjra jogosító életkort el nem éri. Ez a lehetőség eddig csak a férfiak számára volt értelmezhető, hiszen a nők ez év végéig - ha elegendő szolgálati idejük volt - 57 évesen elmehettek nyugdíjba. Információink szerint egyébként folyik az egyeztetés arról, milyen módon tartsák továbbra is életben a korengedményes nyugdíj intézményét.
Jövő évtől - a már korábban elfogadott jogszabályok alapján - legkorábban 59 évesen kérhetik nyugdíjuk megállapítását a nők akkor, ha legalább 37 év munkaviszonyuk van. Ez is szigorítást jelent, eddig ugyanis csökkentett nyugdíjra már 33 év munkaviszonnyal szert lehetett tenni, és azoknál a nőknél, akik ennél kevesebb időt dolgoztak, minden egyes gyerek egy hiányzó évet pótolt. A csökkentés nélküli nyugdíjhoz eddig elég volt 38 év szolgálati idő, és itt is egy-egy év kompenzációt adott minden egyes felnevelt gyerek.
Mindezek a feltételek is szigorodnak: januártól mindenki, aki az előre hozott nyugdíjba vonulás mellett dönt, csökkentett ellátással számolhat, ha nincs meg a 40 év munkaviszonya, és nőknél sem veszik figyelembe a felnevelt gyerekek számát. Így azok, akiknek három évük hiányzik a 62 éves "irányadó" korhatártól, és 37 év szolgálati időt tudnak igazolni - ez megint csak a nőket érinti -, 10,8 százaléknyi nyugdíjcsökkenéssel számolhatnak, míg azoknál, akiknek 38 év munkaviszonyuk van, 7,2 százalékos a mérséklés.
A következő változás - a jelenlegi törvényi ütemezés szerint - 2013-tól lép életbe: akkortól a férfiak és a nők egyaránt legkorábban 60 éves korukban kérhetik öregségi nyugdíjuk megállapítását, és az előre hozott nyugdíj minden esetben az ellátás csökkentésével jár.
Jövőre várhatón mintegy három százalékkal emelkednek az öregségi nyugdíjak, ám - ha elfogadják Szabó Lajos képviselői indítványát - ez a továbbiakban nem vonatkozna automatikusan a nyugdíjminimumra, miként azt a most hatályos jogszabályok előírják. Előterjesztése alapján ugyanis évről évre a kormány rendelkezne a legkisebb öregségi nyugdíj öszszegéről. Ez önmagában a nyugdíjaknál nem jelentene különösebb megtakarítást - jelzik a szakértők -, hiszen, legalábbis egyelőre, az új nyugdíjak megállapításakor az esetek egy-két százalékánál kell érvényesíteni a nyugdíjminimum-szabályt. Egy sor egyéb ellátás - mint a gyes, gyed, szociális segély, álláskeresési támogatás - viszont igazodik a nyugdíjminimumhoz. Ezeknek a támogatásoknak, illetve járadékoknak a nominális szinten tartása már érzékelhetően mérsékelné a büdzsé kiadásait.