Látják, hogy mit nézel

A dolgozó besétál az irodába, bekapcsolja a számítógépet, és a reggeli kávé mellett átfutja az interneten a híreket, a moziműsort vagy éppenséggel a lakáshirdetéseket. Valószínűleg nem gondol arra, hogy munkaadója nyomon követheti netes kóborlásait.

Az Egyesült Államokban egy irodai alkalmazott évente átlagosan ötezer dollárral rövidíti meg munkaadóját pusztán azzal, hogy munkaidejéből legalább napi egy órát tölt nem munkával kapcsolatos internetezéssel - derül ki egy friss felmérésből. Érthető, hogy az ellenőrzésre, az internetes barangolások visszaszorítására újabb és újabb szoftverek állnak a cégvezetők rendelkezésére.

Bár Magyarországon még nem készült felmérés, Spiller László, a Kelly Services Hungary Kft. IT-tanácsadója szerint nem véletlen, hogy hazánkban is mind több, elsősorban amerikai gyökerű vállalat dönt a kémszoftverek alkalmazása mellett. - Az Európai Unió tagállamaiban a tengerentúlon hatályosnál szigorúbb szabályozás védi a munkavállalók jogait, de a munkaadónak még a hazai törvényi környezetben is számos lehetősége van a dolgozók ellenőrzésére.

A többnyire nagyvállalatok által használt kémszoftverek olyan legális eszközök, amelyek számos információval szolgálhatnak: amellett, hogy képernyőfelvételeket készítenek a felhasználó monitorjáról, lehetőség van egyes kiemelt alkalmazások megfigyelésére is. Raktározni tudják a dolgozó valamennyi billentyűleütését, tárolják az általa megadott jelszavakat, a nagyobb letöltéseket, vagy akár az összes keresést. Mivel a hatékonyságnövelés mellett a munkaadók másik célja, hogy elkerüljék a bizalmas vállalati információk kiszivárogtatását, a programok ellenőrzik a levelezőrendszert, a csatolmányokat, a könyvtárak közötti dokumentummozgást, és azt is, milyen tartalmakat küldött valaki nyomtatásra.

Bár ezek a szoftverek rendkívül sokrétű elemzést adnak a felhasználó szokásairól, a szakértő szerint elsősorban az alacsonyan képzett munkatársak megfigyelése esetében hatékonyak. - Egy call-centerben vagy távmunkában dolgozó alkalmazott ellenőrzésére kitűnőek, a nagyobb kreativitást igénylő munkák esetében inkább a bizalmas információk védelmét szolgálják. A tapasztalatok szerint ugyanis a magasan kvalifikált szakemberek körében sokkal hatásosabb a motiváció, illetve a vállalat iránti bizalom erősítése, mint az elrettentés - állítja Spiller.

Ezt az álláspontot osztja Németh Gergely szervezetpszichológus, a Corporate Values Szervezetfejlesztési és Vezetési Tanácsadó Kft. vezető tanácsadója is. - Az emberek eltérően reagálnak a vállalati informatikai korlátozásokra. A többség a csendes belenyugvást választja, visszafogja az internetes szörfölést, de emiatt romlik munkahelyi közérzete, ami éppenséggel csökkentheti is munkája hatékonyságát. A kvalifikáltabb, magasabb beosztásban dolgozók jelzésértékűnek tekintik az efféle lépéseket, bizalomvesztésként élik meg, ami gyengítheti lojalitásukat.

Nyilván nem véletlen, hogy az angolszász országok vállalatai nagy súlyt fektetnek a motivációra, és elsősorban az elköteleződés érzését igyekeznek kialakítani az emberekben.

Ami a különböző kémszoftverek hatékonyságát illeti, Spiller László szerint minden a megfelelő alkalmazáson múlik. - Hazánkban, ha egy cég kémprogram használata mellett dönt, erről kötelező tájékoztatnia a dolgozóit. Ez, a kilátásba helyezett szankciókkal már önmagában harminc százalékkal visszafogja a nem kívánt számítógépes tevékenységet. A különböző szűrési funkciókkal és blokkok felállításával pedig akár hatvan százalékkal is csökkenthető a munkaidőben végzett, magáncélú szörfölés a világhálón. - Bár a magyarok internetezési szokásairól nem rendelkezünk pontos adatokkal, néhány jelzésértékű és figyelemfelkeltő nemzetközi kimutatás azért a rendelkezésünkre áll. Azt tudjuk például, hogy a különböző pornográf és erőszakos jellegű weboldalakról a tartalmak több mint kétharmadát munkaidőben töltik le a felhasználók. Egyre népszerűek a hírportálok is, de ezek látogatottsága továbbra is messze elmarad a fenti tárhelyeké mögött - teszi hozzá.

A szakember szerint a megfigyelőrendszerek gyors terjedése annak is köszönhető, hogy a kémszoftverek megfizethetők. - Egy huszonöt felhasználó ellenőrzését biztosító szoftvercsomag kétezer dollár körüli összegért beszerezhető. Különböző kalkulációkkal nem nehéz kiszámolni, hogy egy száz embert alkalmazó cégnél - a dolgozók átlagos internetes kóborlásával számolva is - körülbelül egy hónap alatt megtérül a befektetés. A szoftvergyártók nem panaszkodnak: a jelek szerint idehaza is egyre több vállalatnál kíváncsiak a vezetők arra, mivel is foglalkozik a dolgozó, miközben szeme a számítógép képernyőjére mered.

Nem kell az ember háta mögé állni ahhoz, hogy kiderüljön, mivel foglalatoskodik munkaidőben
Nem kell az ember háta mögé állni ahhoz, hogy kiderüljön, mivel foglalatoskodik munkaidőben
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.