Állami hitelből mentenék meg a Pápai Húst

Egy pályázat érkezett a felszámolás alatt álló Pápai Hús Zrt. megvásárlására. Az újonnan létrehozott Pápai Hús 1913 Kft. a Magyar Fejlesztési Bank hiteléből szeretné kifizetni az általa ajánlott közel négymilliárd forintos vételárat, amelyhez ráadásul kormánygaranciát is kért. Az agrártárca államtitkára szerint akár kaphat is.

A meghirdetett 7,5 milliárd forintos vételártól ugyan jelentősen elmaradt az egyetlen jelentkező ajánlata, ennek ellenére a felszámolás alatt álló Pápai Hús Zrt.-ért kínált közel négymilliárd forint alku tárgyát képezheti - tudtuk meg Varga Jenőtől, a felszámolással megbízott Vectigalis Zrt. elnök-vezérigazgatójától. Mindez azt jelenti, hogy megmenekülhet a bezárástól az 1380 főt foglalkoztató húsipari cég, amelyre korábban két pályázaton egyetlen ajánlat sem érkezett.

A vevőjelölt az újonnan alakult Pápai Hús 1913 Kft., amelyet a pápai Agroprodukt Zrt., a Pápai Víz- és Csatornamű Zrt., a pápai önkormányzat és a Pápai Húsnál dolgozó üzemvezetők hoztak létre. (Közülük az Agroprodukt Zrt. egyike azoknak az állami gazdaságoknak, amelyet a Fidesz-kormány idején privatizáltak.) Politzer József ügyvezető kérdésünkre azt mondta: csak azok után kíván nyilatkozni a részletekről, ha megismerte a felszámolóbiztos álláspontját az ajánlatukról. Így azt Varga Jenőtől tudtuk meg, hogy a pályázó kft. a vételárat az állami Magyar Fejlesztési Banktól (MFB) igényelt hitelből szeretné kiegyenlíteni, a kölcsönhöz pedig kormánygaranciát kér.

Varga szerint egyébként ez az utolsó esély a Pápai Hús megmentésére. Mint elmondta, a két éve kezdődött felszámolás során csak az idén szeptembertől vált nyereségessé a társaság működése, ám 2008-at még így is vesztséggel zárják majd. A felszámolóbiztos ugyanakkor sikerként könyveli el, hogy 2006 decembere óta a Pápai Hús továbbra is teljes kapacitással üzemel, megtartotta beszállítóit, a piacait pedig még növelni is tudta. Mindez azt jelenti, hogy hetente nyolc-tízezer sertést dolgoznak fel Pápán, a cég idei árbevétele pedig elérheti a 25 milliárd forintot.

- Az elmúlt hónapokban azáltal vált nyereségessé a működés, hogy érzékelhetően csökkent a sertésár, miközben az általunk értékesített késztermékek ára kilenc-tíz százalékkal emelkedett - mondja Varga Jenő. Viszont a felszámolási eljárás miatt összességében mintegy 600 millió forintos támogatástól estek el, hiszen sem állategészségügyi, sem munkahely-megtartó állami támogatásban nem részesülhettek, továbbá nem vehettek részt közbeszerzéseken.

A felszámolóbiztos szerint az egyetlen vevőjelölt ajánlatát várhatóan a hitelezők is elfogadják majd, hiszen a teljes követelésállomány nagyjából 3,5 milliárd forint körül mozog, márpedig ha a Pápai Húst végleg bezárják, akkor az egyes vagyonelemek eladásából ennek az összegnek csak a töredéke folyna be.

Gőgös Zoltán, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára szerint jó esély van rá, hogy a már jelenleg is zajló hitelbírálatot követően a vásárlójelölt hozzájuthat az MFB-kölcsönhöz. Kérdésünkre Gőgös - aki maga is pápai - azt mondta: amennyiben a bank alacsony kockázatúnak ítéli meg a hitelt, úgy a kabinet akár két héten belül dönthet a kormánygarancia vállalásáról. Az államtitkár szerint nemcsak a Pápai Hús dolgozóinak, hanem a sertéstenyésztőkkel együtt több ezer embernek is a megélhetése, sőt egy egész kistérség jövője múlik a pozitív döntésen.

Feldarabolva nem sokat érne a Pápai Hús
Feldarabolva nem sokat érne a Pápai Hús
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.