Helyi gazdák vitték el a volt Bábolna-földeket
A vagyontanács közleménye hangsúlyozza, hogy az október eleji leadási határidőre csupán ez az egy pályázat érkezett be. Itt is hiánypótlást kellett kérni, de ezeket rendezték a gazdák, így végül az ajánlatot elfogadta az NVT.
Ezenfelül szintén október elején valamivel több mint 521 hektárnyi, ugyancsak szendrői területet hirdettek meg, ezúttal árverésen. Az NVT szerint a felkínált földekből végül 494,74 hektárnyi került a helyi gazdák tulajdonába.
A szendrői gazdaságnak további területei is voltak, ám ezek - mintegy 1500 hektár - nem kerültek/kerülnek kalapács alá, miután Natura 2000 besorolású védett, védelemre tervezett, állami tulajdonú területként lesznek nyilvántartva.
A volt Bábolna-cégnek és földjeinek igencsak viszontagságos volt a története az utóbbi években. Az egyre komolyabb adósságokat maga előtt görgető Bábolna Zrt.-t ugyanis 2006-ban már csak egy tisztán gabonatermelő cégként szerette volna a kormány piacra dobni - ekkor még úgy látták, van remény az eladásra. Ennek érdekében a társaság leányvállalatait és gazdasági érdekeltségeit le is választották róla, ám két cég végül megmaradt. A szendrői és a kerteskői társaságot többször megpróbálták eladni, ám ez csak utóbbi esetében sikerült, éppen azzal egy időben, mikor a Bábolna Zrt. felszámolását megkezdték. A szendrői gazdaságot viszont ezek után sem vitték el, így végül a földek visszakerültek az NVT-hez. A vagyontanács végül idén ősz elején jelentette be, hogy hamarosan elindítja az állami tulajdonban lévő földek idei eladási akcióját, amelyben többi között pályázni lehet a volt Bábolna-földekre is. Ez az akció zárult most le.
A MNV-nél lapunknak nem árulták el, hogy mekkora bevételre tett szert a szervezet a szendrői földek után. Ezt azzal indokolták, hogy a területek eladásáról szóló szerződéskötések még nem zárultak le, többi között elővásárlási jogosultságot is jelentettek be. Amíg ezek a tárgyalások és egyeztetések nem fejeződnek be, addig az eredményről sem számolnak be. (Á. A.)