Tehermentesítik a tehetségeket

Egy-egy ösztöndíj nem pusztán anyagi segítség: a szülőt is arra sarkallja, hogy támogassa a tehetséges gyerek tanulmányait. A vállalatok a társadalmi felelősségvállalás és az utánpótlás-nevelés jegyében változatos módon igyekeznek ehhez hozzájárulni.

Zsúfolásig megtelt a minap az MKB budapesti székházának Tükörterme: öltönyös, nyakkendős üzletemberek helyett azonban ünneplőt viselő alsósok, matrózblúzos, fehér inges középiskolások, szülők, tanárok, valamint néhány egyetemista ülte körbe az ovális tárgyalóasztalt. Azért jöttek, hogy átvegyék az emléklapot: elnyerték az MKB-ösztöndíjat. A programban az idén orvos, balett-táncos és közgazdász is végzett.

A pénzintézet a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálattal együtt tizenegyedik éve támogatja a tehetséges, de rossz anyagi körülmények között élő fiatalokat, akik az általános iskola első, illetve második osztályának befejezése után pályázhatnak, és - szakmaválasztásuktól függetlenül - akár a diploma megszerzéséig kaphatják a jelenleg havi 16 ezer forint ösztöndíjat. A bank a kezdetekkor 25 diákot támogatott, ma már százan vesznek részt a programban - harmaduk felsőfokú oktatási intézmény hallgatója. A kezdeményezéshez ebben az évben a Magyar Nemzeti Bank (MNB) is csatlakozott, további 25, nehéz anyagi helyzetű családból érkező gyermek számára teremtve jobb lehetőséget a tanulásra.

- Egy olyan pontrendszer alapján rangsoroljuk a jelentkezőket, amely figyelembe veszi a tanulmányi eredményt, a különórákat, az országos versenyeken elért helyezéseket és a szociális helyzetet: az egy főre jutó havi jövedelmet, továbbá azt, ha a gyermek nagycsaládban él vagy egy szülő neveli, illetve az anya vagy apa munkanélküli - magyarázza Edvi Péter, a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat magyar egyesületének elnöke. Összesen 1500 pont szerezhető - ennyit még soha senki nem kapott -, az ösztöndíjat évente a rangsor első száz helyezettje nyeri el, a többiek egyszeri iskolakezdési támogatást kapnak a banktól. A fiataloknak legalább 4,5-es átlagot kell teljesíteniük, különben az első figyelmeztetés után kiesnek a programból. Évente mindössze négy-öt ilyen eset akad.

- Ezzel az összeggel természetesen nem tudunk minden problémát megoldani, ám azt tapasztaljuk, hogy az érintett családok jobban támogatják a gyerekek tanulmányait, mint egyébként tennék, hiszen az ösztöndíj elvesztése érvágás lenne. Így maguk is többet tesznek azért, hogy a következő generációnak nagyobb esélye legyen jó álláshoz jutni - mondta lapunknak a díjátadó után Erdei Tamás, az MKB Bank elnök-vezérigazgatója. Hozzátette: az ösztöndíjprogramot, a résztvevők számát a gazdasági válság nem befolyásolja, a havi apanázs összege jövőre - mint korábban is - az inflációval nő. Bár mentori vagy gyakornoki program nem kapcsolódik a fiatalok pénzbeli támogatásához, annak, aki olyan területen végez, amely illeszkedik a bank tevékenységi köréhez, segítenek az MKB-nál, hívta fel a figyelmet az elnök.

Domján Katalin 1997-ben az elsők között került a díjazottak közé, és júniusban végzett közgazdászként a Kaposvári Egyetemen. A kínálkozó lehetőségre annak idején osztályfőnöke hívta fel édesanyja figyelmét. Katalinnak az általános és a középiskolában nem okozott gondot, hogy hozza a 4,5 fölötti átlagot, az egyetemen azonban ez már nem volt ilyen egyszerű, mindenesetre megérte.

- Az ösztöndíj segítségével vettem az első számítógépemet, abból fizettem a havi részleteket. Később főként nyelvórákra, az egyetemen pedig - mivel a szakmai vizsga a diploma megszerzésének feltétele volt - szaknyelvi kurzusokra jártam a pénzből - meséli. Négy hónapba telt, de nemrég elhelyezkedett egy kereskedelmi cégnél, pénzügyi-számviteli területen.

A hátrányos helyzetű tehetségeket mások is támogatják. A Raiffeisen Bank a nyáron kötött megállapodást a roma fiatalok oktatását segítő Romaversitas Alapítvánnyal: ebben a tanévben két, pénzügyi területen tanuló hallgató tízhavi ösztöndíját, könyvvásárlási támogatását vállalják, és gyakorlati helyet is biztosítanak nekik. A cél az, hogy a biztosabb anyagi háttér segítségével a fiatalok jobban koncentrálhassanak tanulmányaikra.

A General Electric (GE) ózdi, Nyíló világ elnevezésű, a hátrányos helyzetű régió felzárkózását szolgáló középiskolai tehetséggondozó programjában az elmúlt években több tucat diák és tanár vett részt. Ők üzleti angolt tanultak, és a többi között vállalati kultúrával kapcsolatos ismereteket szerezhettek. Az Élet iskolájában, osztályfőnöki órákon 14-18 éves diákok készségeit - csapatmunkára, önképzésre való képességét - fejlesztik, amelyek a munkaerő-piacon is szükségesek az érvényesüléshez. A hároméves, 1,8 millió dollár költségvetésű programot 2006 januárjában indították; egyelőre kísérleti jelleggel működik négy olyan európai városban - a lengyelországi Gdanskban és Lodzban, valamint Nagykanizsán és Zalaegerszegen -, ahol a GE jelentős munkáltató.

A cég hat évvel ezelőtt kezdte Magyarországon a Foundation Scholar-Leaders programot: évente 15 egyetemista nyer ezer euró ösztöndíjat, amit három éven keresztül utalnak a számlájára, emellett a vállalat lehetőséget ad a diákoknak, hogy részt vegyenek egy nyári nemzetközi készségfejlesztő szemináriumon, ahol egy napon át követhetik a GE menedzsmentjének egy tagját. A cél a fiatalok vezetői képességeinek fejlesztése, illetve a bekapcsolódás a nemzetközi szinten is piacképes új vezető generáció kinevelésébe. A program révén - amelynek részeként a nyerteseknek 2006 óta önkéntes munkát is kell végezniük - fiatal értelmiségiek és szakemberek kelet-közép-európai hálózatát hoznák létre, akik ezáltal intenzívebben járulhatnak hozzá a régió gazdasági és társadalmi fejlesztéséhez. A magyarországi siker nyomán a pályázatot már Lengyelországban, Csehországban és Romániában is elindították.

Az ösztöndíj kötelez: tartani kell a kiváló tanulmányi eredményt
Az ösztöndíj kötelez: tartani kell a kiváló tanulmányi eredményt
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.