Röviden
Gyurcsány elismerte, hogy hibázott a kormány
A nemzetközi pénzügyi válság begyűrűzése mellett a kormány hibái is hozzájárultak a súlyos helyzet kialakulásához - ismerte el Gyurcsány Ferenc kormányfő a Le Monde-nak nyilatkozva. Elemzése szerint a kormányzat nem bátorította a lakossági megtakarításokat, és inkább a fogyasztás növekedését erőltette. Másodsorban a 2000 és 2006 között működő kormányok túlköltekeztek, és ezzel folyamatosan növelték a költségvetési hiányt. Ezenkívül részben az ellenzék magatartása miatt nem sikerült végrehajtani a tervezett reformokat, de a kormány hagyta, hogy a vállalatok és a háztartások devizában adósodjanak el. Gyurcsány emlékeztet arra, hogy az MSZP 2006-ban radikális gazdaságpolitikai fordulatot hajtott végre. (Párizsi tudósítónktól)
A hitelminősítőknek is része van a krízisben
Nyilván nem lehet csak a hitelminősítőket felelősségük tenni a pénzügyi válság kirobbanásáért, de szerepük tagadhatatlan - indokolta Charlie McCreevy, az unió belső piaci biztosa, miért szeretnének európai felügyeletet a nemzetközi hitelminősítő intézetek, amelyeknek meg kell felelniük az európai szabályozásnak. Szerinte az intézmények önként vállalt magatartási kódexe a pénzügyi válság fényében már nem elegendő. (Brüsszeli tudósítónktól)
Oroszország és Kína megszakította a tárgyalásokat
Oroszország és Kína megszakította a kőolajszállításokról és hitelek folyósításáról szóló tárgyalásait. Kína ugyanis a hitelválság miatt fix helyett változó kamatokat kért volna. A terv az volt, hogy két orosz óriásvállalat Kína 25 milliárdos hiteléből majd a szállításokkal törlesztene. (MTI)
Jöhet a görbe uborka, a kis alma és a löttyedt eper
Felszámolja a zöldségek és gyümölcsök méretére és formájára vonatkozó szabályozást július elsejével az EU. E szerint jöhet majd a görbe uborka, a pici alma, a kissé löttyedt eper is az unióba. A bizottság most arra hivatkozik, hogy egyszerűsíteni akarja az uniós szabályokat, de azt is reméli, hogy az élelmiszerek árai a nagyobb kínálat miatt lejjebb ereszkednek. (B. M.)
Uniós rekordbírság kartellező autóipari beszállítóknak
Rekordnagyságú, 1,38 milliárd eurós bírságot rótt ki az Európai Bizottság négy vezető autóüveg-gyártóra. Az Asahi Glass, a Pilkington, a Saint-Gobain és a Soliver ellen az volt a vád, hogy 1998 és 2003 között felosztották egymás között az európai piacot, összehangolták áraikat, megkárosítva ezzel a vásárlókat. A négy cég termékei az Európai Unióban forgalomba helyezett új autók 90 százalékában megtalálhatók. (K. B.)