Magyarországot is leminősítette a Fitch
Több más feltörekvő piaci gazdasággal együtt Magyarország szuverén adóskockázati besorolását is rontotta tegnap a Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő. Az intézet a várható recesszió súlyosságára hivatkozott, ugyanakkor megjegyezte, hogy a Magyarországnak jóváhagyott pénzügyi csomag jórészt megszünteti a külső finanszírozási kockázatokat. Magyarország ezzel továbbra is a befektetésre ajánlott államok között szerepel.
Az egy fokozattal visszaminősítés a Fitch szerint tükrözi a válság utáni makrogazdasági kiigazítás várhatóan súlyos mértékét, és az ezzel járó költségvetési kockázatokat. A hitelminősítő ezzel együtt negatívról stabilra javította viszsza a magyar szuverén besorolásra érvényben tartott kilátást, ebben az esetben is a 20 milliárd eurós pénzügyi csomag hatására hivatkozva.
A hitelminősítő az eddigi "A plusz"-ról "A"-ra csökkentette a Kereskedelmi és Hitelbank, valamint a CIB Bank hosszú távú adóskockázati besorolását. Ezek továbbra is magasan elsőrendű osztályzatok, három fokozattal haladják meg az új magyar szuverén besorolást. A hitelminősítő közölte, hogy a CIB kilátása most már stabil, a K&H azonban negatív figyelőlistán marad, csakúgy, mint anyavállalata, a belga KBC.
Románia minősítését két fokozottal rontotta tegnap a Fitch Ratings: az országot már nem ajánlja a befektetőknek. Ráadásul a további leminősítés lehetőségét is nyitva hagyta. Az intézet a szintén leminősített Bulgáriához mérve jóval kevésbé bízik abban, hogy Romániának sikerül elkerülnie a súlyos gazdasági és pénzügyi válságot. A cég várakozása szerint a még mindig erőteljes hitelkiáramlás táplálta román folyómérleg-hiány az idén meghaladja a GDP-érték 14 százalékát. A cég elemzéséből kiderül, Romániában az eddigieknél sokkal erősebb gazdaságpolitikai - főleg költségvetési - válaszlépés kell a valutaválság elkerülésére. A nemzetközi közösség jelentős külső finanszírozási segítségére is szükség lehet a mélyebb gazdasági és szuverén adósi válság kivédéséhez.
A Fitch Ratings a rontott, immár spekulatív romániai adósosztályzaton is fennhagyta a negatív kilátást. A Standard and Poor's után a Fitch a második nemzetközi hitelminősítő, amely spekulatív szintre süllyesztette Románia szuverén adósbesorolását. A Standard and Poor's indoklása szerint a román döntéshozók nem foglalkoznak a halmozódó gazdasági kihívásokkal, mert a figyelem a közelgő választásokra összpontosul, és ez tovább szította az általában is ellenségeskedő, együttműködési készséget nélkülöző politikai hangulatot.