A legnagyobbakba is pumpálják a pénzt

Bankmentő csomagocskájával Magyarország nagy csapatba kerül: a világ vezető gazdasági hatalmai és kisebb, de jómódú országai egymás után adnak óriási pénzt hitelintézeteiknek. Már több olyan bank is kapott állami tőkét, amelynek jelentős magyar érdekeltsége is van.

Az Amerikából begyűrűző hitelválság következtében megroggyant bankrendszerük megszilárdítására kétféle módszert alkalmaznak az európai államok. A helyzet konszolidálásához Izland és Magyarország külső forrásokat vesz igénybe, adakozói oldalon a Nemzetközi Valutaalap, az Európai Unió, illetve egyes államok - mint Izland esetében várhatóan Oroszország - jelennek meg. A megnyugtatóan magas állami tartalékokkal rendelkező országok viszont az amerikai példát importálták, azaz kinyitották a trezort, és önerőből fedezik a bankmentő akcióikat. A segítség kétirányú: egyrészt friss pénzt pumpálnak a válság miatt a csőd szélére jutott bankokba, másrészt garanciavállalással serkentik a hitelezést, így oszlatják az általános bizalmatlanságot. Az állam a tőkejuttatás fejében nem szavazó, osztalékelsőbbségi részvények birtokába jut, beülteti embereit a felügyelőbizottságba és az igazgatóságba. Az elképzelés szerint pár év múlva, amint rendeződnek a dolgok, a bank viszszavásárolhatja a részvényeit. A feltőkésítés feltételei között szerepel, hogy korlátozzák a vezetői fizetéseket, törlik a bónuszokat, és minimalizálják vagy egy időre felfüggesztik az osztalékfizetést.

Németországban 500 milliárd eurós stabilizációs csomagot hoztak létre, ebből 400 milliárd a garanciavállalást, 80 milliárd a bankok feltőkésítését szolgálja. A maradék 20 milliárd pedig a vésztartalék. A feltőkésítési keret nagyját egyedül elviszi a Hypo Real Estate jelzálogbank, amelynek 50 milliárd eurós szeptember végi megsegítése volt az első nagyszabású európai mentőakció. A keretből kért és kapott 5,4 milliárd eurót a BayernLB (a magyar MKB tulajdonosa), illetve 8,2 milliárdot a Commerzbank, a második számú német hitelintézet. A többiek jelentkezését - így a Deutsche Bankét - már várják Berlinben.

Hollandiában a fennállása első veszteséges negyedévét produkáló ING 10 milliárd eurós "csekket" kapott az államtól, igaz, többször is hangsúlyozta, hogy tőkehelyzete stabil, a pénzre csak a versenyképesség erősítése miatt van szükség. A Benelux államokban működő Fortis nem kerülhette el a feldarabolást, hollandiai egységét államosították, a belgiumi és luxemburgi részét pedig - 75 százalékban - 8,25 milliárdért megvette a BNP Paribas. Sokáig ellenállt, végül beadta a derekát a K & H tulajdonosa, a belga KBC is, amelybe 3,5 milliárd eurót pumpált az állam - részvényekért cserébe.

Nagy-Britannia különösen aktív a bankmentés terén. A négy vezető brit bank közül a Royal Bank of Scotland (RBS), a Lloyds TSB, valamint a jelzáloghitel-piacon vezető HBOS együtt 37 milliárd font állami tőkeinjekcióhoz jutott, és 13 milliárd még maradt is a kaszszában, elsősorban a Barclaysnak címezve. Az 50 milliárd fontos feltőkésítési keret mellett London 200-200 milliárd fontot tett félre: egyik felét likviditásnövelő céllal a befagyott pénzpiacok "olvasztására", a másik felét pedig a bankközi hitelek garanciájára.

Svájcban a hitelválságon eddig 40 milliárd dollárt bukó UBS-t állítja növekedési pályára az állam, ehhez 47,2 milliárd dolláros hitelt kap a helyi jegybanktól. A Credit Suisse számára is él a lehetőség, de a második legnagyobb bank még nem kért a segítségből.

Franciaországban egy a nyolchoz a tőkepótlás és a garanciavállalás egymáshoz viszonyított aránya. Nicolas Sarkozy a jövő év végéig öszszesen 360 milliárd eurót szán e két célra, szigorú állami kontrollt ígérve a segítséget igénybe vevő pénzintézetek felett.

A spanyol bankrendszert megerősítő lépésekről tegnap szivárogtak ki az első részletek. E szerint 200 milliárd euró értékben vállal garanciát az állam a következő öt évben a bankok által kibocsátott kötvényekre. Korábban Jose Luis Rodriguez Zapatero kormányfő jelezte, hogy szemben Nyugat-Európa többi államával, a spanyol bankok feltőkésítésére nincs szükség.

Olaszországban a Hypo Real bankban beragadt pénzét sirató UniCredit állapota adott okot pillanatnyi aggodalomra, ám a bank vezetése ügy döntött, hogy piaci forrásokból hajt végre tőkeemelést, nem élősködik az állam emlőin. Silvio Berlusconi miniszterelnök kijelentette: mindenképpen megakadályozza, hogy spekulánsok akár egyetlen centes kárt okozzanak az olasz bankoknak. A sorból Svédország sem maradt ki: a skandinávok bankrendszerük védelmében összesen 200 milliárd euró értékű stabilitási tervet hirdettek meg két hete. Ez részint hitelgaranciákat tartalmaz, továbbá egy tőkepótló alapot a rászoruló helyi pénzintézetek számára.

Ausztria 100 millió eurós programot hirdetett. Az Erste 2,7 milliárdot már le is hívott ebből, s a Raiffeisen is hasonló lépésre készül. Neki kétmilliárd is elegendő lenne, de a pénz felvételéhez előbb be kell szereznie a részvényesek hozzájárulását. A pénzügyi válság első osztrák áldozata a milliomosok bankja, a Constantia volt, amelyet azonban az állam 400 millió eurós garanciája mentett meg a csődtől. Őt követte a Kommunalkredit, amelyet a napokban vett át az állam.

A UBS-nek is kellett a védőernyő  R
A UBS-nek is kellett a védőernyő R
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.