Elúsztak a dán szponzorpénzek
Dánia a kis bankok hazája, az egy főre "eső" hitelintézetek száma itt háromszorosa az európai átlagnak. Az ország 5,5 millió lakosának pénzét 140 hitelintézet kezelte egészen addig, míg bankrendszerét meg nem mételyezte a hitelválság. A sorozatos csődökkel legfőbb támogató forrását veszíti el a dán sport és a kultúra.
A 110 éves múltra visszatekintő Ebh Bankot hat hete mentette meg az összeomlástól a nemzeti bank, másnap a vezetők már be is jelentették, hogy az Északi-tenger partjától pár mérföldre fekvő főhadiszállásukon, Fjerritslev városában nem tudják az eddigiek szerint tovább finanszírozni a helyi sport- és kulturális központ építését. A tornacsarnok-uszoda-koncertterem komplexum így magára marad, mint ahogy a helyi kézilabda- és fociklubnak is új támogatók után kell néznie, nem is szólva a helyi múzeumról. Egon Korsbaek bankelnök sajnálkozva tudatta, hogy a számos kisebb és nagyobb beruházási támogatásuk közül legfeljebb a kicsikre marad ezentúl pénzük.
Az Ebh nincs ezzel egyedül, a hitelválság kitörése óta nyolc helyi bank ment tönkre, illetve szorult életmentő állami beavatkozásra. Az augusztusban megmentett Roskilde Bank 25 esemény főszponzori tisztéről volt kénytelen lemondani. A Sydbank pedig, amely a Banktrelleborgot mentette meg a csődtől a múlt hónapban, 6,6 millió dollárral kurtította meg az átvett hitelintézet sport- és kulturális célokat pénzelő alapítványának számláját, nehéz helyzetbe hozva például a világverő Slagelse női kézilabdacsapatát. Carsten Andersen, a Sydbank elnöke nem is rejtette véka alá, hogy ezentúl sokkal kevesebb helyi esemény támogatására futja a szűkös keretből.
A szponzorpénzek elapadásának első áldozatai kétségkívül a kis helyi közösségek lesznek - állítja a Bloombergnek nyilatkozva Thomas Badura. A támogatói pénzek hasznosításában közreműködő SponsorPeople szervezet igazgatójának adatai szerint a dán szponzorációs piacon évi 460 millió dollár megy keresztül, ennek döntő hányada pedig a pénzügyi szektorból származik.
Különösen bőkezű volt a már említett Roskilde, amely az azonos nevű város "egyszemélyes mecénása" volt eddig. A kézilabda-, futball- és vitorlázóklub támogatójaként volt jelen a közéletben, s ő pénzelte évről évre a helyi könnyűzenei fesztivált, amelyen rendszeresen világhírességek léptek föl a Metallicától a U2-ig. Hogy a fesztivál sorsa mi lesz, azt még nem tudni, a Roskilde Svoemning úszóegyesület székházának építési terveit viszont máris íróasztalfiókba süllyeszthették, ez volt az első áldozatok egyike. Emiatt az egyesület deklarált célja, az élversenyzők képzése sem valósulhat meg.
De aggódhatnak a heringek is. A legutóbbi áldozat, az október végén bebukott Sparekassen Spar Mors ugyanis a halakban nem dúskáló helyi patak revitalizálását, környezetének felújítását tartotta fontosnak támogatni. Hogy az új tulajdonos, a Morsoe Bank mennyire tartja nemesnek és megtérülőnek a horgászegyesület által menedzselt rekultivációt, nem tudni. Ami biztos: a bankmentő programot meghirdető, s a betétekre garanciát vállaló dán kormány kikötötte, hogy a hitelintézeteknél két évig nem lehet osztalékfizetés, és az alapítványokon átfolyó támogatásokat is drasztikusan meg kell kurtítani.