Borúra ború az EU-ban
Ködös, borús, nagyon szomorú időre ébredt Brüsszel hétfőn reggel, s Joaquín Almunia pénzügyi biztos a délelőtti tájékoztatóján az időjáráshoz hasonlította a friss gazdasági előrejelzés hangulatát. Miután elismerte: nem gondolta volna, hogy ennyire erősek a kölcsönös függőség szálai a világgazdaságban, nagyon kedvezőtlen képet festett a jövőről, amely drámai átrendeződéseket is tartogat Európán belül és kívül a gazdasági mutatókban. Ha az új számok nem tévednek, 2009-ben már nem Magyarország lesz a figyelem középpontjában, hiszen sok ország átlépi, néhány pedig jócskán meghaladja a költségvetési deficit felső határát. Igaz, a bizottság nem tudta követni a magyar büdzsé átírási folyamatát, ezért érdemi véleményt csak az új konvergenciaprogram előterjesztése után ad, valamikor a jövő év elején.
Idén 1,4 százalékra lassul az eurózónában a növekedési ütem, a tavalyi iram felére, jövőre pedig csupán 0,2 százalékos bővülés várható, vagyis lényegében stagnálás. Az eurózóna jelenleg recesszióban van, s kisebb élénkülés csak 2010-ben jöhet, nagyjából egy százalék. Az adatok a huszonhét országra kivetítve csaknem ugyanezek, egy-két tized csupán az eltérés. A világgazdaság öt százalékról 3,7-re, majd 2,2-re esik vissza a 2007-09-es időszakban. Az Egyesült Államok és Japán jövőre csökkenti a nemzeti összterméket (GDP), vagyis a globális kilátás sem biztató.
A munkanélküliség egy százalékkal, nyolc százalék fölé emelkedik, de ennek nyomán mérséklődik a béremelési nyomás a munkaadókra, s a stagnálás, visszaesés miatt lejjebb ereszkedik az infláció is, két százalék körüli szintre a tavalyi 3,5 százalékról.
A nagy országok közül Németország, Franciaország és Olaszország 2009-ben nulla- százalékos GDP-növekedésre számíthat, Spanyolország és Nagy-Britannia visszaesik, akárcsak Írország. A baltiak is zuhannak, csak Szlovákia, Csehország, Lengyelország, Bulgária és Görögország mutat érdemi, négy-öt százalékos bővülést.
Magyarországgal kapcsolatban 0,7 százalékos 2009-es növekedést állított be az előrejelzésbe a bizottság, és 3,3 százalékos, a célnál magasabb költségvetési hiányt (a GDP-hez viszonyítva). Almunia lapunk kérdésére azt mondta: az elemzést lezárták, még mielőtt a magyar kormány legújabb költségvetési tervét elővezette volna. Tisztában van vele, hogy jelenleg egyszázalékos GDP-csökkenésre és 2,6 százalékos hiányra számít a kormány 2009-re. Erről azonban csak a jövő év elején, az új konvergenciaprogram elemzése után mond véleményt a bizottság.
A növekedési adatok mellett természetesen a költségvetések is átalakulnak. Míg 2007-ben az unióban az összesített hiány nem érte el a GDP egy százalékát, 2010-ben már megközelítheti a stabilitási paktum által rögzített háromszázalékos felső határt. Közben az Egyesült Államokban a 2007-es 2,8 százalékról 2010-re kilenc százalékra nő a deficit. Az unióban kiugrik Írország és Nagy-Britannia, ahol öt-hét százalékra megy fel az arány. Előbbi ellen heteken belül megindul a túlzottdeficit-eljárás, utóbbival szemben meg folytatódik. (London mellett csak Budapest ellen van érvényben jelenleg ilyen vizsgálat.) Almunia rugalmasságot ígért, a rendkívüli helyzet hatásainak a figyelembevételét. De átlépi a határt Franciaország és Spanyolország az eurózónában, valamint Lettország, Litvánia és Románia is. Több ország pedig a háromszázalékos határ mentén manőverezik majd.
A bizottság ugyanakkor azt javasolja: azok az országok, amelyek megtehetik, költekezzenek, ne habozzanak elérni a három százalékot. Ez vonatkozik például Németországra, amely Almunia szerint sokat tehetne a kereslet élénkítésére, de Berlinnek kell eldöntenie, milyen eszközöket vet be. A pénzügyi biztos azt is szorgalmazta, hogy a tagországok koordinálják gazdaságélénkítő intézkedéseiket - az euróövezet pénzügyminiszterei hétfő esti találkozójának is ez volt a témája. A huszonhetek tárcavezetői ma csatlakoznak, s azon kívül, hogy folytatják ezt a vitát, várhatóan áldásukat adják a bizottság javaslatára, hogy Magyarország előtt megnyíljon a valutaalap, a Világbank és az unió húsz milliárd eurós hitelkerete fizetési képességének megőrzésére.
Az európai jegybank csütörtökön ülésezik, s várhatóan csökkenti a kamatot, megpróbálván tompítani a pénzügyi válság gazdasági hatásait.