A Commerzbank is a mentőöv után kapott

A Commerzbank törte meg a jeget. Németország második legnagyobb kereskedelmi pénzintézete ugyanis 8,2 milliárd eurós tőkeinjekciót és (lehetőségként) 15 milliárd eurós adóssággaranciát kér a nagykoalíciós Merkel-kormány mentőcsomagjából. A magánkézben lévő pénzintézetek közül eddig csak a müncheni Hypo Real Estate (HRE) folyamodott segítségért, a frankfurti székhelyű nagyágyúk kivártak.

A köztudottan megrogygyant HRE után senki sem mert az állami mentőöv után nyúlni, attól félve, hogy versenyhátrányba kerül, s hírneve is csorbát szenved.

- A mentőcsomag jót tesz a banknak, biztosítja annak versenyképességét, és jó a dolgozóknak, mert biztosítja a munkahelyeket - hangoztatta Martin Blessing, aki nem tart semmilyen stigmától. Igaz, a Commerzbank fél évvel ezelőtt hivatalba lépett elnök-vezérigazgatója nem így képzelte el új állását. Ahogy azt sem gondolta, hogy a nagy krach eredményeként a Lehman Brothers eltűnhet a színről. A neves amerikai befektetési bank bebukásával, más tengerentúli ingatlanhitelek bedőlésével és az izlandi csőddel a Commerzbank közel 1,2 milliárd eurót bukott. A tényleges veszteség azonban "csak" 285 millió euró, miután más üzletágak 900 millió eurós nyereséget hoztak az idén.

Blessing és menedzsertársai az állami segítség elfogadásával vállalták azt a feltételt is, hogy havi jövedelmük nem haladhatja meg az 500 ezer eurót. - Novemberben és decemberben nem kapok semmilyen fizetést vagy más pénzbeli juttatást - közölte a Commerzbank főnöke, akinek a többi menedzserrel együtt a bónuszokról és más prémiumokról is le kell mondania. A kormányzati feltételeknek megfelelően 2009-ben és 2010-ben a pénzintézet osztalékot sem fizet részvényeseinek.

A tőzsde "örömmel" fogadta a Commerzbank lépését, a pénzintézet papírjai a nyitás után 10 százalékkal emelkedtek. Blessing szerint az állami mentőöv igénybevétele nem változtat a Dresdner Bankkal való fúzión. Mint arról beszámoltunk, a 616 milliárd eurós mérlegfőösszegű Commerzbank augusztus végén jelentette be, hogy 9,8 milliárd euróért felvásárolja a harmadik legnagyobb, 500 milliárd eurós mérlegfőösszegű német kereskedelmi bankot.

Államosítják az osztrák Kommunalkreditet

Az osztrák állam tulajdonába kerül gyakorlatilag teljes egészében Ausztria nagyságra nyolcadik bankja, a Kommunalkredit. Az osztrák állam egy-egy eurót fizet
a két eddigi tulajdonosnak, az Österreichische Volksbanknak (ÖVAG) és a francia-belga DexiaKomnak. A két pénzintézetnek ráadásul hozzá kell járulnia a Kommunalkredit tőkéjének felfejlesztéséhez fedezet nélküli kötelezettségvállalásuk részesedési tőkévé történő átalakításával. Az ÖVAG-ra 173 millió euró, a DexiaKomra 200 millió euró esik. Maga az osztrák állam a bank sajáttőke-állományát duzzasztja fel, méghozzá százmillió eurós nagyságrendben. Ezzel a Kommunalkredit törzstőkéjének a kint lévő hitelekhez viszonyított aránya 8-9 százalékra emelkedik. Az állam széles körű fedezetet vállal a bank által nyújtott hitelekért, ezzel nagy mértékben növelve a pénzintézet likviditását. A Kommunalkredit főleg az állami és közösségi infrastrukturális beruházásokhoz nyújt hiteleket. Az ausztriai települések több mint hatvan százalékával van üzleti kapcsolata, és vezető szerepet játszik a tartományok hiteligényeinek finanszírozásában is. Fontos partner az állami vállalatok számára is. Bankcsoportként jelen van a közép- és kelet-európai országokban, köztük Magyarországon is.

Csúszásveszély a Commerzbank központja előtt
Csúszásveszély a Commerzbank központja előtt
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.