ÁSZ: Jobb, de nem jó a költségvetés

A 2009-es költségvetés legújabb verziójának több bevételét is megalapozatlannak tartja a számvevőszék. Ráadásul, mivel az idei folyamatok bizonytalanok, már maguk a kiinduló adatok is kockázatokat rejtenek. Az ÁSZ szerint a foglalkoztatottság, a fogyasztás, az import és áfa is eltérhet a tervezettől.

A kormányzat legújabb, a 2009-es költségvetésben felvázolt makrogazdasági pályája a világgazdasági realitásokkal nagyobb mértékben számol, és az - IMF elvárásaira is figyelemmel - jelentős költségvetési kiadáscsökkenést irányoz elő - derül ki az Állami Számvevőszék (ÁSZ) jelentéséből. A tanulmány szerint a közvetlen költségvetési egyensúlyi kockázatok jelentősen csökkentek, ám reálfolyamatokat, elsősorban a gazdasági növekedést befolyásoló bizonytalanságokat nem sikerült megnyugtatóan körvonalazni. A hivatal szerint nehéz véleményezni egy olyan költségvetést, amelynek a bázisszámai is bizonytalanok.

Az ÁSZ szerint a foglalkoztatás visszaesését valóban mérsékli az, hogy a közszférában nincs napirenden további létszámcsökkentés. Azt azonban nem lehet kizárni, hogy a pénzügyi válság a vártnál jobban hat a reálgazdaságra, ezáltal a foglalkoztatottak száma a PM 0,6 százaléka helyett sokkal jobban, akár 2-2,5 százalékkal is csökkenhet. Ez pedig a keresetek változásán keresztül a háztartások fogyasztását és a költségvetés bevételeit is befolyásolja.

A hitelből finanszírozott fogyasztás megtorpanásából adódó kiesés csak egy százalékkal szerepel a PM prognózisában. A foglalkoztatottak számának nagyobb visszaesése és a hitelek drasztikus csökkenése azonban a kereslet további lassulását, azaz nagyobb fogyasztáscsökkenést eredményezhet. Az ÁSZ szerint a fogyasztásra inkább reális a 4,3 százalékos visszaesés, mint a kormány 3,8 százaléka.

A számvevőszék úgy látja, bizonytalan a külkereskedelmi forgalom alakulása. Mint írják, elképzelhető, hogy az export növekedése még a PM prognózisánál is nagyobb mértékben lelassul. Ha a belföldi fogyasztás a kormányzati prognózisban szereplő mértékben csökken, akkor is túlzó az import 2,4 százalékos növekedése - véli az ÁSZ. Ráadásul a számvevőszék már eleve magasabb fogyasztáskiesésre számít, azaz a behozatal 2,4 százalékos növekedése helyett 2,1 százalékos növekedést valószínűsít.

Ami az adóbevételeket illeti - a második és a harmadik büdzsét összevetve -, a társasági adó 15,9 milliárd, a társas vállalkozások különadója 5,8, a hitelintézeti járadék két-, az eva 4,9 milliárd forintos csökkenése a tervezési hibahatáron belüli érték, amely az ÁSZ szerint nincs összhangban a GDP egy, a háztartások fogyasztási kiadásainak 3,8 és a reálbérek 2,7 százalékos csökkenése.

Az eva esetében az ÁSZ szerint nem valószínű, hogy befolyik az előirányzott 172,9 milliárd. Már csak azért sem, mert éppen az ezt az adófajtát fizető kis- és középvállalkozásokat érinti legerőteljesebben a gazdaság visszaesése. Az eredetileg benyújtott költségvetési javaslat 2201,1 milliárd forint áfabevételt irányzott elő. Ez a módosító indítvány szerint - a nagyságrendhez képest - csak minimális összeggel, 66 milliárd forinttal csökken, annak ellenére, hogy az áfabevételeket meghatározó makrogazdasági mutatók alapvetően megváltoztak. Az áfabefizetésekre hathat a többi között az is, hogy a kormány az inflációt 3,9-ről 4,5 százalékra emelte, illetve, hogy a reálbérek is jobban csökkennek a tervezettnél. Az áfa-előirányzat összege még az óvatosabb tervezés ellenére is túlzott az ÁSZ szerint.

A kiadási oldalról a lakástámogatások előirányzatát a módosítás 10 milliárd forinttal kívánja növelni. Ezt azzal indokolhatja, hogy a lakosság kevésbé devizában, inkább forintban vesz majd fel (támogatott) kölcsönt. A kamatok növekedése miatt a kamattámogatások emelkedésével is számolni kell. Ezen tényezők elmaradása esetén a módosításra javasolt öszszeg a kiadásokon belül szerény tartalékot jelenthet - állapítja meg az ÁSZ a módosításhoz fűzött véleményében.

Makrogazdasági kormányprognózisok (százalékban)

Forrás: PM

2008. évre2009-es büdzsé
a PMelsőmásodikharmadik
előrejelzéseváltozataváltozataváltozata
GDP-növekedés2,43,01,2-1
Infláció6,54,33,94,5
Háztartások fogyasztása0,51,90,3-3,7
Államháztartás hiánya a GDP %-ában3,43,22,92,6
Export9,584,13,9
Import8,97,64,12,4
Veres János pénzügyminiszter és Kovács ÁSZ-elnök a bizottsági ülésen. Újratöltve
Veres János pénzügyminiszter és Kovács ÁSZ-elnök a bizottsági ülésen. Újratöltve
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.