Bővíti segélyalapját az EU

Kétszeresére bővíti a külső pénzügyi egyensúlytalansággal küzdő uniós országok megsegítését célzó alapját az Európai Unió, amely jelezni kívánja: felfigyelt az euróövezeten kívüli államok problémáira, kész támogatni a bajbajutottakat. Először Magyarország részesül segítségben, de értesülések szerint többen is érdeklődnek.

A Magyarország számára elérhetővé tett hitelkeret csak egy az intézkedések közül, amelyekkel az Európai Unió enyhíteni igyekszik a pénzügyi válság pusztító hatásait Európában, ideértve a kelet-európai országokat is, amelyek egy részéről eddig azt feltételezték, hogy viszonylag jól átvészelik majd a vihart. A bizottság elnöke, José Manuel Barroso és a pénzügyi biztos, Joaquín Almunia együtt jelentett be tegnap újabb intézkedéseket, részben a pénzügyi krízis kezelésére, részben a közelgő recesszió mérséklésére. Sőt, egy hónap múlva fellendülési programot is hirdet az EU, hogy megvédje a családokat, a munkahelyeket.

Bár az utóbbi időben elsősorban Magyarország szerepelt a hírekben az új tagországok közül, a tegnapi sajtóértekezlet hangulata komor és tárgyilagos volt. - Hajlandóak vagyunk másoknak is segíteni, akár a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) együttműködve - mondta Almunia, igaz, eddig hivatalosan még senki nem kért uniós beavatkozást. De értesülések szerint a nagy folyó fizetésimérleg-hiánnyal küzdő balti államok, valamint Bulgária és a küladósságának súlyos leminősítésével szembenéző Románia is sorra kerülhet. Almunia szavai tükrözik azt az aggodalmat, ami tetten érhető volt előző este Versailles-ban, ahol Sarkozy francia elnök Gordon Brown brit kormányfővel tárgyalt. Egyetértettek abban, hogy most már elsődlegességet kell adni az eddig kissé elhanyagolt térségnek, az EU új tagjainak. Felvetették: az unióban rendelkezésre álló keretet, az országonkénti 12 milliárd eurót húszmilliárdra kellene emelni.

A bizottság tegnap azt javasolta, növeljék inkább 25 milliárdra az összeget. Várható, hogy a tanács jóvá is hagyja ezt az ötletet. Az unió 2002-ben módosította a szabályozást, akkor, az euró bevezetése után 16-ról 12 milliárdra szűkítette a keretet, mert a tizenötök körében érthetően nem volt nagy a kereslet. Az összeg azonban kifejezetten az eurózónán kívüli tagországok megsegítését szolgálja, ha fizetési mérlegükben valamilyen súlyos probléma keletkezik. A cél a kölcsön folyósításával a fizetőképesség megőrzése, vagyis a külső fizetési kötelezettségek teljesíthetősége. Magyarország most 6,5 milliárd euróhoz jut ebből az alapból. A maga részéről az EU a piacról vesz fel pénzt kötvénykibocsátás révén, s ezt adja tovább. Brüsszel az uniós költségvetést használja fel az általa nyújtott hitel garantálására.

A hitelnyújtáshoz fűzött uniós közlemény hangsúlyozta: Magyarországra erőteljes piaci nyomás nehezedett, annak ellenére, hogy az utóbbi években javított a költségvetés állapotán, gazdasági és pénzügyi politikáján. A magyar hatóságok meghozták azokat a döntéseket, amelyek gyorsítják a büdzsé rendbetételét idén és jövőre.

A Magyarországnak megnyitott hitelkeret mérete a szerdai Financial Times szerint egész Kelet-Európában megnyugtatta a kedélyeket. Az első piaci reakció kedvező volt. Barroso és Almunia azonban értésre adta: a pénzügyi válságnak még nincs vége, s a gazdasági hatások még csak most jönnek. A bizottság hétfőn teszi közzé új előrejelzését, s nyilvánvaló, hogy a számok nem sok biztatót tartalmaznak majd. Az elnök és a biztos európai gazdaságpolitikai koordinációt kért a tagországoktól, hogy azok ne egymás kárára igyekezzenek kialakítani programjaikat, alkalmazzák rugalmasan a verseny-, a belső piaci és az állami támogatásokat meghatározó uniós előírásokat. Ez vonatkozik a stabilitási paktumra is, amely Almunia szerint jó keret, hozzájárult az euró sikeréhez, s most mindenki láthatja, milyen biztonságot kínál a valutaövezet.

A tegnap meghirdetett élénkítő csomag - amelynek részletei tehát egy hónap múlva következnek - felszólítja az államokat, hogy költsenek többet, a visszaesést igyekezzenek állami költekezéssel, beruházásokkal, továbbá a strukturális és kohéziós alapok jobb felhasználásával ellensúlyozni. Ez azoknak az országoknak szól elsősorban, amelyek a kedvező gazdasági körülmények között többletet halmoztak fel, vagy egyensúlyban tartották az államháztartást. Ők most elmehetnek a GDP három százalékáig, de csak átmeneti ideig, hogy ne terheljék túl adóssággal a következő nemzedékeket. Számos ország azonban - Nagy-Britannia, Franciaország, Portugália - a háromszázalékos határon van, Magyarország még valamivel fölötte, Írország pedig jövőre 6,5 százalékra növelheti a deficitet. Mi lesz az uniós válasz, ha több ország is megszegi a maximum háromszázalékos szabályt. Almunia szerint a rendkívüli körülményeket minden esetben figyelembe veszik, de ha túl nagy a hiány, az eljárást megindítják a tagország ellen, ám ésszerű határidőt szabnak a hiány mérséklésére. Az EU-ban jelenleg huszonhét tagországra számolva a költségvetés GDP- arányos hiánya egy százalék alatt van.

A lassuló növekedés, a recesszió és a várhatóan növekvő munkanélküliség azt követeli, hogy a tagországok egymással együttműködve próbáljanak munkaerő-piaci reformokat végrehajtani, a beruházásokat a meghirdetett célok irányába terelni, vagyis előtérbe helyezni például az európai út- és energiahálózat korszerűsítését, a kutatás-fejlesztést, a klímaváltozás elleni küzdelmet. Utóbbi Barroso szerint a megoldás része lehet, a technológiai fejlesztés munkahelyeket teremthet, miközben az unió versenyképessége is nő. Előre lehet hozni az unió által finanszírozott beruházásokat, ideértve a kifizetéseket is. A 2007-13-as uniós költségvetésben azonban érthetően nincs több pénz. A válságnak ugyanakkor lehet annyi kedvező hatása, hogy megfelelő csatornába irányítja és felgyorsítja a reformokat. A EU beveti az Európai Beruházási Bankot is a kis- és középvállalkozások támogatására, a londoni európai újjáépítési bankot a nagyobb fejlesztések finanszírozására, s általában a magánszektort, amelynek jobban együtt kellene működnie az állammal a beruházási tervek megvalósításában.

Reményét fejezte ki Barroso, hogy a november 15-i amerikai pénzügyi csúcstalálkozón végre megindul a globális rendteremtés folyamata, s egyetértett azon javaslatokkal, amelyek szerint Kína és a közel-keleti olajtermelők a pénzügyi többleteikkel segíthetnék a valutaalap válságkezelő munkáját.

Barroso és Almunia most már az új tagok felé fordul
Barroso és Almunia most már az új tagok felé fordul
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.