Ismét békebeli a forintárfolyam
Ebben meghatározó szerepe volt annak, hogy konkretizálódnak az IMF-megállapodás körülményei. Emellett immár érezhető jele van annak, hogy a kamatemelés után megdrágult a forint elleni spekuláció, ami a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elsődleges szándéka volt a lépéssel. Kétségtelen sokba kerül nekünk is a kamatemelés, de egyelőre hozza a várt hatást - mondták lapunknak elemzők. Egyikük azonban hozzátette: a piacon egyre erősebben tartja magát az a hír, hogy egy londoni bankház forint elleni spekulációs nyomása is megszűnt. Üzleti stratégiájukban állítólag a forint egy kétségbeejtően gyenge árfolyama szerepelt, amit devizapiaci tranzakciókkal próbáltak elérni. Ez szerinte - az említetteken túl - markánsan hozzájárult az elmúlt két nap kedvező fordulatához. Általános vélemény szerint a következő hetekben még fel-felpofozzák majd a forintot, vagyis a piac nagyon csapongó marad. Azért abban lehet bízni, hogy az elmúlt napok ijesztő fejleményeit nem látjuk viszont.
Végre a Budapesti Értéktőzsdének is volt egy jó napja. A BUX 993,52 pontos, 9,24 százalékos emelkedéssel, 11 744 ponton zárt kedden. A Mol árfolyama 15 százalékkal 9430 forintra erősödött, az OTP-é pedig 12,94 százalékkal 2880 forintra.
A hétfőinél kedvezőbben alakult az Államadósság Kezelő Központ 3 hónapos diszkontkincstárjegy aukciója is. Nagy örömre azért nincs ok. A piac az elmúlt hetet másolta, amikor 40 milliárd forint kincstárjegy eladását hirdették meg, és a benyújtott ajánlatok közül 35 milliárd értékben fogadtak be. A különbség annyi volt, hogy most jóval több, 72 milliárd forintnyi ajánlat érkezett, ami azért biztató. Az már kevésbé, hogy az átlaghozam 13,11 százalék lett, ami 250 bázisponttal magasabb a korábbi aukcióban kialakultnál.