A kamarák vezetői több támogatást várnak
Akik tehetik, radikálisan visszafogták a kiadásokat, és a már raktáron lévő készletekből gazdálkodnak - mondja Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke.
- Egyelőre mindenki a pénzügyi krízissel van elfoglalva, és a vállalkozások első feladata is az, hogy pénzügyileg megoldják a helyzetet, de a várható gazdasági lassulás után újra piacokat kell majd teremteni. Magyarországon a GDP-növekedés hatvan százalékát az export adja, és a nyugat-európai partnereknél küszöbönálló receszszió miatt kemény harc várható a szlovák, cseh vagy lengyel cégekkel, akik jóval kisebb puttonnyal (adó-, járulék- és adminisztrációs terhekkel) futnak, mint mi. Kérdéses, lesz-e elég kurázsi a kormányban, hogy összerakjon és megvalósítson egy valódi gazdaságélénkítő programot, ami segít abban, hogy megmaradjunk piacainkon, visszahódítsuk az átmenetileg elvesztett partnereket, és új térségekben terjeszkedjünk. Azoknak a cégeknek, akik most összehúzzák magukat és túlélik a pénzügyi krízist, erre lenne szükségük - állítja Parragh.
- A cégek megpróbálják racionalizálni tevékenységüket: lefaragnak kiadásaikból, elbocsátanak, és sok kisvállalkozó két ember helyett próbál dolgozni. A kérdés csak az, menynyit tudnak még húzni a nadrágszíjon, hiszen a hazai vállalkozóknak az elmúlt két év sem volt sétagalopp - számolt be a tapasztalatokról Szatmáry Kristóf, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara elnöke. Szatmári Kristóf szerint a napokban bejelentett kedvezményes hitelek vagy az EU-s pályázatokra vonatkozó csökkentett elvárások a hazai piacra dolgozó mikro-, kis- és középvállalkozások körében csak szigetszerű hatásokat képesek kifejteni.
- Nem elég elkerülni a pénzügyi válságot, a közelgő gazdasági válságból való kilábalásról sem szabad megfeledkezni. Ehhez adócsökkentésre, a nemzeti fejlesztési terv forrásainak átalakítására és az adminisztrációs terhek csökkentésére van szükség. Az elmúlt napok intézkedései egy felívelő gazdaságban talán elegendőek lennének a piacbővítéshez, a cégek terjeszkedéséhez, most azonban például a kedvezményes hitel a létfenntartáshoz kell. Pluszmunícióra, aktív kormányzati cselekvésre van szükség, ha meg akarjuk tartani pozícióinkat - állította az elnök.