A vártnál alacsonyabb lehet az ipari áram drágulása
A központi áram-nagykereskedelmet végző, állami MVM épületében tegnap zajlott le a nagyobb céges fogyasztók jövő évi áramárait eldöntő központi árverés első fordulója. A licit délután informatikai hiba miatt félbeszakadt. Így az MVM által felkínált, az országos árammennyiség 15 százalékát jelentő 5,6 terawattóra áramnak egyelőre csak a negyede kelt el.
Tringer Ágoston, az MVM szóvivője úgy fogalmazott: az árverési szabályzat szerint, ha egy áramtermékre a tervezett napon bármi okból nem folytatható le a licit, az egyenlő, változatlan feltételekkel a következő napon folytatható.
A maradék áramra az eredeti szabályok szerint is ma folytatódna az árverés, de egészen más vevők számára. Míg az első körben csak végfogyasztók és megbízottjaik licitálhatnak, a másodikban bármelyik hazai áramkereskedő indulhat. Ma ezt az eredetileg tervezett árverést is megtartják, az első kör befejezte után.
A tavaly óta jelentősen megváltozott szabályok alapján idén a Magyar Energia Hivatal (MEH) előre megszabta azt az ármaximumot, ameddig az árverés elmehet. Ez a tavaly kialakult 2008-as áraknál szakértői becslések szerint mintegy 20 százalékkal magasabb. Tegnap viszont az árak nem érték el a megszabott plafont. Tringer erről annyit mondott: "az MVM tartja az ársapka alatti szintet".
Az első szakértői értékelések szerint a tompítottabb árnövekedés a nemzetközi olajár csökkenésével függ össze. A hazai árampiac számára irányadó lipcsei tőzsdén ugyanis csökkennek az árak. Akkor, amikor a MEH a mostani árverés számára megszabta az ársapkát, ennél magasabb nemzetközi energiaárakkal kalkulált. Az árakat emeli viszont a gyengébb forint és a gyér térségi áramkínálat.
Az MVM-árverés csak áttételesen befolyásolja majd a lakosság, a közintézmények és a kis cégek (együttvéve: a "védett fogyasztók") jövő évi áramárait. Esetükben ugyanis az árverésnél kevésbé nyilvánosan, annak figyelembevételével, erős kormányzati befolyás mellett állapítják meg a tarifákat. Azok feltehetőleg az árverésen tapasztalt emelkedés alatt várhatók.
A licitet megelőző tájékoztatón Mártha Imre, az MVM vezérigazgatója megjegyezte: korábban nem gondolták volna, hogy 2009-re egy olyan árverést kell rendezniük, ahol az árat nem a kereslet-kínálat alakítja, hanem egy ársapka előre megszabja azokat. Emögött uniós folyamatokat lát: a kormányok azért igyekeznek lenyomni az áram árát, hogy az ebből előállított termékek versenyképesek maradjanak más kontinensek áruival. A MEH "durván beavatkozott a piaci folyamatokba, az MVM kárára, az önök érdekében, amit az MVM tudomásul vesz" - fogalmazott. Végül az árverés résztvevőinek problémamentes lebonyolítást kívánt - ez a jelek szerint végül nem teljesen valósult meg.