Kamatcsökkentést és reformokat sürgetnek az ipari szövetségek
A pénzügyi válság java már mögöttünk van, de a gazdasági hatások csak most kezdenek megjelenni - mondta tegnap Philippe de Buck, a Business Europe főigazgatója Brüsszelben, amikor bemutatta a szervezet jövő évi gazdasági prognózisát. Az előrejelzés szerint az idei 1,2 százalékos növekedési ütem után 2009-ben mindössze 0,2 százalékkal bővülhet az eurózóna, s alig valamivel gyorsabban a huszonhetek alkotta gazdasági unió. Ez lényegében stagnálás, de a jó hír az, hogy a nyersanyagárak is csökkenek, lassítva az infláció iramát, 3,4-ről 2,4 százalékra. Azaz az európai jegybank nyugodtan mérsékelheti tovább a kamatot. Ezt a lépést ösztönzi is a BusinessEurope, míg Jean-Claude Trichet, a központi bank elnöke meg is erősítet-
te, hogy a jövő héten megszülethet ez a döntés. A BusinessEurope annak is örül, hogy gyengül az euró, mert ez segíti az európai exportot.
Az iparszövetségi társaság úgy tapasztalja, hogy Európában nem állt le a banki hitelezés, ám rendkívül megszigorodtak a feltételei. Felszólítja tehát a kormányokat, hogy az eddigi lépéseket folytatva garantálják a banki tevékenység élénkülését. A kérdésre, hogy az eurózónában meghozott intézkedések nehéz helyzetbe hoztak egyes uniós, de az eurózónába még be nem lépett országokat, de Buck azt mondta, hallott erről a panaszról, de az októberi csúcson végül is mind a huszonhét ország áldását adta a bankmentő és hitelgarantáló intézkedésekre. A BusinessEurope gazdasági elemzői ugyanakkor kitértek azon kérdések elől, vajon gyorsítható-e az euró bevezetésének folyamata a zónán kívüli tagállamokban, amely lépés könnyítené az említett országok helyzetét.
A munkanélküliség 7,5-ről 8,2 százalékra bővül 2009-ben, s ez további szociális nehézségeket okozhat, ám a szervezet szerint ragaszkodni kell a stabilitási és növekedési paktum betűjéhez és szelleméhez, azaz rendben kell tartani az államháztartásokat, hogy ne növekedjen az adósságállomány. Felvetésünkre, hogy Írországban jövőre jóval a megengedett szint fölé, 6,5 százalékra emelkedik a büdzsé GDP-arányos hiánya, és szinte minden uniós tagországban csökken az állami bevétel és nő a kiadás a stagnálás és az emelkedő munkanélküliség miatt, Buck azt válaszolta, rendkívüli időkben el lehet térni a paktum előírásaitól. Néhány éven belül azonban meg kell szüntetni a deficitet. Ám hozzátette: Európa csak úgy keveredhet ki a kátyúból, ha növeli versenyképességét, ehhez pedig át kell gondolni a foglalkoztatáspolitikát, s többet kell költeni a kutatás-fejlesztésre és az oktatásra.