Darwini lecke a kockázati alapoknak
Az összesen 1700 milliárd dollárt kezelő alapokra kétszeresen is rájár a rúd. Egyrészt elfordulnak tőlük az elmúlt hetek fejleményeit követően óvatosságra kényszerülő befektetők, másrészt fokozottabb állami szabályozás kaphatnak a nyakukba. Henry A. Waxman, a képviselőház felügyeleti bizottságának demokrata elnöke máris ilyesmit fontolgat. Christopher Cox, az amerikai pénzpiaci felügyelet, a SEC elnöke azt mondta a Capitoliumon: olyan törvénymódosításra van szükség, amely kifejezetten jogot ad a szövetségi regulátoroknak, hogy ellenőrzést gyakoroljanak az alapok felett. A merész befektetési stratégiákkal operáló kockázati alapokat egyelőre azért nem késztethetik színvallásra, mert csak szűk befektetői kört képviselnek. A SEC megkísérelte korábban befektetési tanácsadóként regisztráltatni őket, de két éve ezt bírósági döntés akadályozta meg. A Hedge Fund Research chicagói iparági kutatóintézet mintegy 10 ezer alapról beszél; az idén 487 alakult újonnan és 350 szűnt meg.
A jobb pénzpiaci szabályozást még utóvédharcokban vitató neokonzervatívokat is lefegyverezte Alan Greenspan, a Fed korábbi elnökének a kongresszus előtt tett beismerése: tévedett, amikor rendületlenül hitt a dereguláció mindenhatóságában. Robert Zoellick, a Világbank elnöke a The Washington Postban vasárnap közölt cikkében egyenesen arról ír: a leendő amerikai elnöknek esélye van rá, hogy a huszonegyedik század Franklin D. Rooseveltje legyen. - Az új adminisztrációnak fel kell tőkésítenie a bankokat. Amerikai családok millióinak kell továbbá életlehetőséget adnia azáltal, hogy úgy segít nekik jelzálogadósságuk törlesztésében, hogy közben az otthonukban maradhatnak - írja.
A Bush-kormány részéről a legújabb elképzelés a jelzáloghitelek ügyében az, hogy garanciát vállal rájuk, megelőzendő a további tömeges házlezárásokat. Ezek számát a jövő évre vonatkozóan kétmillióra becsülik országszerte. Mindezt a 700 milliárdos pénzügyi mentőcsomag részeként tennék. Az elnökválasztási kampány részeként is, és attól függetlenül is felmerül: hogyan részesül a mentőövből az amerikai átlagember? Az első 350 milliárdot ugyanis eddig bankoknak szánták, és most biztosítókra is kiterjesztik. A kérés égető, miután az ingatlanpiaci szövetségi felügyelet vezetője szerint eddig a teljesen reménytelen hitelkonstrukciók 49 százalékát módosították.