Küszöbön a magyar IMF-hitel
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) elvi megállapodásra jutott Ukrajnával, hogy egy 16,5 milliárd dolláros hitelkerettel segítenek az országon. A cél, hogy Ukrajnában meg lehessen őrizni a bizalmat, a gazdasági és pénzügyi stabilitást - közölte az IMF vezérigazgatója. Strauss-Kahn bejelentette, a hitelt egy gazdaságstabilitási program elfogadásához kötötték. E programról az IMF küldöttsége és az ukrán hatóságok állapodtak meg, és azt még az IMF igazgatótanácsának kell jóváhagynia - közölték. Ezután az ukrán banktörvényen kell majd módosításokat végrehajtani.
Ukrajnában is gondokat okozott a likviditási válság és a nyersanyagárak, főként az acél árának csökkenése. A hitelkeret Ukrajna IMF-kvótájának 800 százalékát tesz ki. Az IMF-tagországok kvótáját az országok világgazdasági súlya alapján állapítják meg, és az irányadó a hitelek nagyságára nézve. Normális esetben egy-egy ország kvótája 300 százalékának mértékéig juthat hitelhez. Strauss-Kahn az ukrán stabilitási program erejével indokolta a nagyméretű hitelt.
Sajtóinformációk szerint a héten bejelentik azt is, hogy Magyarország mekkora hitelkeretet kap az IMF-től, és milyen feltételek mellett.
A Nemzetközi Valutaalap pénteken elvi megállapodást kötött Izlanddal egy két évre szóló 2,1 milliárd dolláros rendkívüli készenléti hitelkeretről.
IMF-források szerint jelentős összegű hitelkeret nyitásáról folynak tárgyalások Brazíliával és Dél-Koreával, amelyeknek egészséges gazdaságuk van, de nem férnek hozzá elegendő devizához.
A The Washington Post a pénzügyi válság kiterjedéséről szóló vasárnapi elemzésében arról írt: ha Magyarország nem lesz képes teljesíteni pénzügyi kötelezettségeit, akkor hamarosan az osztrák bankok is összeomlanak. Ha ez bekövetkezik, akkor pedig a német bankok következhetnek a sorban. A globalizáció azt jelenti, hogy mindannyian össze vagyunk kötve - olvasható a cikkben.
A lap szerint ha Magyarország, továbbá Pakisztán vagy Dél-Korea csődbe megy, és az európai kormányok arra kényszerülnének, hogy adóemeléssel finanszírozzák a tőkeinjekciókat, akkor gyötrelmes fájdalommal fog járni a válság.
A felzárkózó gazdaságok nehéz helyzetéről szóló cikkhez az újság egy magyar valutaváltó hely fotóját csatolta, amely alatt az olvasható: Magyarország súlyos pénzügyi megpróbáltatással néz szembe.
A Seeking Alpha nevű amerikai tőzsdei hírmagazin tudósítása szerint Magyarország válságüzemmódban van. Miközben tárgyalások folynak az IMF-mentőövről, a kelet-európai térség lélegzet-visszafojtva figyeli a magyar fejleményeket. A magazin szerint a magyar kötvénypiac lényegében befagyott. Az IMF készenléti hitelkeretet nyit meg Izland, Fehéroroszország, Pakisztán, Ukrajna és Magyarország számára.
A hírmagazin szerint veszélyes az a szokásos nézet, hogy IMF-hitelkeret Magyarország, Románia, Bulgária, Ukrajna és Szerbia esetében meggátolhatja a szuverén adósbesorolások romlását. Magyarország osztályzata a Standard & Poor's listáján BBB plusz, az ország negatív figyelőlistán van. Az IMF-hitel jótékony hatása illúziónak bizonyulhat, a hatás attól függ, milyen szerkezeti feltételeket szab majd a valutaalap.
Megúszta a hűtlenkedést Strauss-Kahn
Felmentette a Nemzetközi Valutaalap (IMF) első emberét az a külső vizsgálat, amelyet hatalmi visszaélés gyanúja miatt indítottak Dominique Strauss-Kahnnal szemben. Bebizonyosodott, és az egykori francia gazdasági miniszter maga is elismerte, hogy súlyosan hibás döntést hozott, amikor viszonyt kezdett Nagy Piroskával, az IMF Afrika-részlegének korábbi magyar munkatársával. Az 59 éves Strauss-Kahnt ugyanakkor nem találták vétkesnek abban, hogy zaklatta volna a Washingtonban az idén nyáron egy leépítési hullám keretében elbocsátott, és azóta a londoni EBRD-hez került Nagyot, vagy lelki nyomást gyakorolt volna rá, illetve kapcsolatuk nyomán anyagi előnyben részesítette volna. Mint ismert, korábban Paul Wolfowitzot, a Világbank amerikai elnökét elmarasztalták ez utóbbi pontban egy hasonló ügyben, és ezért lemondásra kényszerült. Az IMF-en belüli egyes források szerint a vizsgálatot Shakour Shaalan, az igazgatótanács egy tagja sürgette különösen - aki bírálja, hogy a két nemzetközi pénzintézet vezetését rendre az Egyesült Államok és az Európai Unió osztja fel egymás jelöltjei között. Anne Sinclair, francia tévésztár, Strauss-Kahn felesége egyébként megbocsátott férjének, egyéjszakás kalandnak minősítve az esetet, amelyen a házaspár már továbblépett.
A francia szocialista párti exminiszter régi barátja, az egyik legnagyobb párizsi kommunikációs cég vezetője a botrány kirobbanásakor azonnal Washingtonba küldte három munkatársát, hogy Strauss-Kahnnal és feleségével közösen találják ki, miként válaszoljanak a vádaskodásokra. A kommunikációs szakértők emlékeztették a vezérigazgatót, hogy az Egyesült Államokban máshogy ítélik meg az ilyesfajta ügyeket, mint Franciaországban, ezért célszerű minél gyorsabban nyilvánosan elnézést kérni a "hiba" miatt. Miután ez megtörtént, a szakemberek - egyébként Strauss-Kahn korábbi munkatársai - azt is elintézték, hogy hazafelé is menjen pozitív üzenet: a Paris Match címlapján hozta le a híres pár mosolygós fotóját, Anne Sinclair pedig a blogjában vallott szerelmet férjének. (Rózsa Mihály-Szőcs László)