Újabb kísérlet az agrárium fiatalítására

Újra kézbe veszik az összesen 61, kedvezményes agrárnyugdíjat kérő és többségében elutasított kérelmet. Egyelőre nem tudni, hogy pontosan hányan kapnak kedvező választ, de a gazdák számára biztató, hogy a szaktárca módosította a túlságosan szigorú rendeletét.

A korai agrárnyugdíj néven emlegetett népszerű uniós támogatási lehetőség magyar változatának furcsaságairól nemrégiben beszámoltunk. Míg régebben az agrártárca szakértői tízezres jelentkező tömegre számítottak, később ez a szám - a mostani hétéves uniós pénzügyi ciklusban - 4500-ra csökkent. Aztán jött a feketeleves. Hónapokkal ezelőtt, az első másfél hónapos határidő alatt mindössze 61-en adták be kérelmüket, holott az Európai Unióban Franciaországban, Írországban, egyes német tartományokban és Portugáliában már létezik efféle támogatási forma. A hazai nevén a gazdaságátadást ösztönző támogatási forma egészen addig tartott nagy érdeklődésre számot, amíg meg nem hirdették a pályázati feltételeket.

A napokban a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter módosította a rendeletet, s ennek szellemében újra átértékelik a 61 kérelmező pályázatát, amelynek eredményéről rövidesen értesítik a kérelmezőket. A módosított rendeletet is rövidesen módosítják, ugyanis a még kézhez sem kapott új határozaton alapuló kifizetési kérelmet 2008. november 1-je és 30-a között kellett volna benyújtani. Ebből valószínűleg, az idő rövidségére tekintettel kicsúsznak, ezért az ügyintézést végző Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) javaslatára december hónapban kell majd beadni a kérelmet.

E kedvezményes, legfeljebb hét évre szóló nyugdíjazás lehetőségével élhetnek azok az 55 éven felüli mezőgazdasági termelők, akik elajándékozzák vagy értékesítik földjüket, gazdaságukat, felhagynak a gazdálkodással, s ezért - a birtok nagyságától függően - legfeljebb havi 138 ezer forintos jövedelemkiegészítésben részesülnek. A gazdák visszavonulásának lehetőségét és anyagi hátterét Brüsszel és a magyar költségvetés teremti elő, bonyolult elszámolás alapján, de nagyjából 80:20 százalékos arányban.

A támogatás összege egyébként az átadott gazdaság méretétől függ. Amennyiben az átadott gazdaság mérete egy EUME - azaz európai mértékegységgel megegyező -, az ezután folyósított összeg havonta az éppen aktuális minimálbér (jelenleg 69 ezer forint) 25 százaléka, és ez egységenként további tíz százalékkal nő. A havi összeg nem haladhatja meg az aktuális minimálbér dupláját, tehát jelenleg a 138 ezer forintot. Az uniós szabályozás évi 18 ezer eurót tenne lehetővé.

Ezzel még nem is volt baj, csakhogy számos olyan kötelezettséget előírtak, amelynek már csak tízen feleltek meg. Azóta módosították a támogatáshoz jutás feltételeit tartalmazó rendeletet. Az új változatból már az is kiderül, hogy a ha a gazdaságot átvevő nő vagy roma, akkor pluszpontot kap. Soproni Horváth Lajos, az MVH szóvivője a fontos változások között említette: míg a korábbi rendeletben az átvevőnek már a benyújtás pillanatában egyéni vállalkozónak kellett lennie, addig most már elég, ha csak későbbi időpontban, a kifizetési kérelem beadásakor rendelkezik a egyéni vállalkozói igazolvánnyal. Változás az is, hogy most már a gazdaságot átvevő őstermelőnek nem szükséges adóbevallásra kötelezett státuszúnak lennie.

A megkérdezett szakértők szerint a rendeletmódosítás jelentős áttörést nem hoz, s nem várható, hogy 2009-től ugrásszerűen megnőne a kedvezményes nyugdíjat választók száma, ugyanis az állattartó telepek átadása továbbra is illetékköteles, nem úgy, mint a termőfölddel rendelkező gazdaságoké.

Nem elég vonzó a támogatás a gazdaság leadására
Nem elég vonzó a támogatás a gazdaság leadására
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.