Aggódik Kelet-Európa miatt a The Economist
Azokban az országokban, ahová jelentős mennyiségű külföldi tőke áramlott be, a problémák keveréke az átlagosnál is riasztóbb. A magas deficittel bajlódó gazdaságok valószínűleg lehetőségeiken felül élnek, mind az állami, mind a magánszektor komoly külföldi adósság alatt nyög, melyet nehéz finanszírozni. Súlyos sokkok érhetik a térséget, melyek csak külső segítséggel, például az IMF bevonásával orvosolhatók. Legrosszabb esetben egyes országok adósságátütemezéssel, a nemzeti valuta összeomlásával néznek szembe, ami a politikai felfordulás lehetőségét is felvázolja. Az Economist megállapítja. Magyarországon a kommunista éra alatt elkezdett költekezési hullámnak és a kormányok változatlan pazarlásának következtében az állami adósság elérte a GDP 60 százalékát. Rengeteg magyar háztartás és cég vett fel devizakölcsönt, ami ma már nagyon rossz ítélőképességen alapuló fogadásnak tekinthető. A gyenge forint azt jelenti, hogy emelkednek a kamatkötelezettségek. Ha a tendencia folytatódik, sok magyar kerülhet bankcsődbe.
A magyar gazdaság dicséretet is kap az Economisttól. Az elemzés úgy véli, lehetne jobb állapotban is, de a kívülállók méltányolják az elmúlt két évben tett erőfeszítéseket a költségvetési deficit megnyirbálására, illetve a további megszorításokról megkezdett többpárti egyeztetésre. A gazdasági lap szerint Magyarországon és másutt is az a nagy kérdés, vajon a külföldi bankok helyi üzletfeleik mellé állnak-e?
A régió országainak soha ekkora szükségük nem volt kemény reformok sürgős végrehajtására, különösen a közkiadások (főleg a nyugdíjak) terén, de az esélyek nagyon gyérek - állítja az Economist.