Verekszenek a betétekért
Eddig a legjobban úgy idegesíthette fel magát egy bankügyfél, ha megnézte, mennyit fizet a bankja a le nem kötött pénze után. A szabad szemmel alig látható kamatoknak azonban a pénzügyi válság okozta forrásszűke véget vethet, már több bank is előrukkolt kiugróan magas látra szóló ajánlattal, mint ahogyan a devizabetétnek is kezd becsületük lenni, a pénzintézetek ki akarják piszkálni a fiókból az eurót, és ezért már komoly kamatot is hajlandók fizetni.
Szinte nincs a hazai palettán olyan hitelintézet, amely ne rukkolt volna elő az elmúlt napokban új termékkel, s megfigyelők szerint most tovább is tart majd a lendület a szokásosnál, vagyis aligha fullad ki néhány hét alatt, mint a korábbi betétgyűjtő akciók. A bankok már nemcsak a magas kamatokkal versenyeznek egymással, hanem az akciós időszakok is egyre jobban kitolódnak.
A honi pénzintézeteknél eddig is meghatározó volt a betét, ám ezt ki kellett egészíteniük más, külső forrásokkal is. Most azonban, hogy a bankközi hitelezés minimálisra szűkült, és devizához is nehezebben jutnak hozzá, a lakossági források minden korábbinál fontosabbakká váltak - mondta lapunknak Müller János, a Magyar Bankszövetség vezető tanácsadója. Az akciók elsődleges célja tehát a forráshoz jutás. A bankoknak erre szükségük is van, hiszen a kiszámíthatatlan árfolyammozgások miatt elsősorban forintban szeretnék növelni hitelezési aktivitásukat.
Bár a magas betétkamatok elsődleges oka a forrásgyűjtés, a bankokat egyéb tényezők is akciózásra sarkallják. Attól félnek, hogy a devizaalapú hitelezés visszaszorulása ügyfélvesztéshez vezet, s hogy ezt elkerüljék, attraktív ajánlatokkal igyekeznek magukhoz csábítani az új ügyfeleket - tette hozzá Müller. A vezető tanácsadó szerint a lakosság az utóbbi hetekben rengeteg pénzt vont ki egyéb befektetéseiből (részvényekből, befektetési alapokból), s a bankok most ezeket a forrásokat is igyekeznek felszippantani.
A jellemző éves betéti kamatok jelenleg háromhavi lekötés esetén 10-11 százalék körül vannak, de találni a bankok kínálatában 12 százalékos ajánlatot is. Fél évre jellemzően 9-10 százalékos, míg ennél hosszabb időre, kilenc hónapos vagy éves lekötésnél 9 százalék körüli hozamot ajánlanak a bankok. Ráadásul ezek a jegybank a hosszú hétvége előtt bejelentett alapkamat-emelése után vélhetően még növekednek is. (A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint augusztusban még mind az éves, mind az éven belüli lekötésű forintbetétek átlagos évesített kamata alig haladta meg a nyolc százalékot.) A devizaforrások elapadását jelzi, hogy az euróbetétek kamata is megugrott: hat hónapos lekötés mellett általában 5-5,5 százalékos éves kamatot fizetnek a bankok, miközben augusztusban a hozam még alig haladta meg a négy százalékot.
Az utóbbi időben azonban nemcsak a lekötött betétek kamatait, hanem a látra szólókat is elkezdték akciózni a hitelintézetek. Ennek oka elsősorban nem a forrásgyűjtés, inkább az ügyfeleket igyekeznek megtartani. A Budapest Bank most például azon ügyfeleinek, akik már rendelkeznek Augusztus betétszámlával, de most nyitnak nála még egyet, lekötés nélkül évi kilencszázalékos kamatot fizet az új számlán elhelyezett összegre. A bank akciója is inkább az ügyfelek megtartását szolgálja: ha az ügyfél megterheli Augusztus betétszámláját, akkor a másik betétszámlára fizetett, látra szóló kamat máris hétre, míg megszüntetése esetén hat százalékra csökken - persze ez még mindig messze az átlag feletti hozamot jelent. (A jegybank adatai szerint augusztusban a folyószámlabetétek átlagos évesített kamata 2,7 százalék volt.)
A látra szóló betétek közötti versenyt erősíti az AXA Bank új terméke. A Kamathozó bankszámla - külön szerződés nélkül - ötszázezer forint alatt nyolc-, míg ennél magasabb összeg esetén tizenegy százalékos kamatot fizet, melyet naponta számol, és mindig a hónap utolsó napján ír jóvá a bank. Az AXA ráadásul nem akciósan kínálja ezeket a szokatlanul magas hozamokat: a bankszámlán elérhető éves, látra szóló kamat a Magyar Nemzeti Bank mindenkori alapkamatának (ez jelenleg 11,50 százalék) fél százalékponttal csökkentett értéke. Hasonló termék az AXA-csoport többi tagjánál is van, sőt korábban az Ella Bank (októberig így hívták az AXA Bankot) is viszonylag magas, a jegybanki alapkamat mínusz három százalékpontos kamatot fizetett a bankszámlákon lévő pénzek után - mondta lapunknak Varga Marianna. A hitelintézet marketingigazgatója szerint a látra szóló kamatot most igyekeztek úgy beárazni, hogy az versenyképes legyen a lekötött betétekkel. Az AXA Bank célja ezzel a lépéssel az, hogy a lakossági számlavezetés terén is akkora piaci részesedést érjen el, mint a jelzálog-hitelezésben - tette hozzá.