Vészkijárat devizahiteleseknek
A kormány megállapodott a magyarországi kereskedelmi bankok és a Magyar Bankszövetség vezetőivel arról, hogyan segíthetnék a devizaalapú hitellel rendelkezőket - jelentette be a szerdai kormányülés után Gyurcsány Ferenc. A miniszterelnök szerint nem szabad megengedni, hogy a forint árfolyammozgása nehéz helyzetbe hozza a családokat, ezért három megoldást dolgoztak ki a helyzet rendezésére. Az egyik lehetőség a futamidő meghosszabbítása: az adós kérésére a bank a havi részletetek rögzítése mellett megváltoztatja a törlesztési időszakot, s így elkerülhető, hogy a hektikus árfolyammozgás, a forint gyengülése problémát okozzon a kölcsön visszafizetésében. A másik megoldás a hitelek átalakítása forintalapúvá: ha az adós úgy gondolja, hogy számára nagy kockázatot jelent az árfolyammozgás, és szeretne nagyobb biztonságot nyújtó hitelszerződést, akkor a bankoknak lehetővé kell tenniük, hogy kölcsöne forintalapú lehessen, és ezért az átalakításért pluszköltséget nem számíthatnak fel. A harmadik lehetőség, hogy ha valaki önhibáján kívül nehéz helyzetbe kerül, és egy ideig nem tud törleszteni (például megszűnik a munkahelye), akkor a bankok az adós kérésére a törlesztést átmenetileg megkönnyítik (alacsonyabb törlesztőrészletet kérnek), vagy akár fel is függesztik egy időre. Ez a harmadik megoldás azonban nem automatikus, a döntések egyedi elbírálások alapján születhetnek - tette hozzá a miniszterelnök.
- A devizahitelesek számára könnyebbséget az előtörlesztés jelenthetne. - Amit pedig a kormány szenzációként próbál eladni, az valójában minden bank konstrukciójában szerepel elvileg: a kölcsön felfüggesztésének és átütemezésének a lehetősége is - mondta Navracsics Tibor. A Fidesz frakcióvezetője szerint a pártja által javasolt előtörlesztés arra adna lehetőséget, hogy akik megtehetik, azok hamarabb szabaduljanak a még nem tudni, mennyire dráguló devizaalapú hiteltől.
- Amíg a részleteket ki nem dolgozzuk és a megállapodást nem foglaljuk írásba, addig a Magyar Bankszövetség nem kommentálja az elképzeléseket - mondta lapunknak Müller János. A bankszövetség vezető tanácsadója annyit azonban elmondott: a hazai banki gyakorlatnak valóban része a futamidő meghosszabbítása, meg lehet változtatni a hitel alapjául szolgáló devizát is, s a törlesztőrészlet átmeneti csökkentése vagy felfüggesztése sem szokatlan. A kérdés inkább az, hogy a hitelszerződések módosítása a devizahitelesek esetében ingyenes lesz-e, a bankok ugyanis most ezért pluszköltséget számolnak fel. Az egyeztetések lezárásáig azonban ezzel kapcsolatban további részleteket nem kívánt elárulni. Müller szerint egyébként mindenkinek érdemes alaposan végigszámolnia, hogy mivel jár jobban: a devizaalapú vagy a forinthitellel. A Svájc és az eurózóna irányadó rátáinál lényegesen magasabb magyar jegybanki alapkamat miatt ugyanis valószínűleg a jelenlegi forintárfolyam mellett is alacsonyabb havi részletet kell fizetni frank- vagy euróalapú hiteleknél, mint a forintkölcsönök esetében.
Hasonló véleményen vannak a londoni elemzők is. A Goldman Sachs nem számít arra, hogy a lakosság nagy számban forinthitellé konvertálná a devizaalapú adósságokat, még akkor sem, ha ezt költségmentesen megteheti, mivel a kamatköltségek sokkal magasabbak lennének. A JP Morgan elemzői szerint a devizaadósok védelmére bejelentett kormányzati tervek közül a lejárati időszak meghosszabbítása a legéletképesebb, mivel ez csökkentheti az adósok hátralékossá válásának a kockázatát. A ház szerint azonban nem biztos, hogy a törlesztések felfüggesztése vagy csökkentése jó ötlet, mert ez gondokat okozhat a bankrendszerben.