Háromezer forint alá szorították az OTP-t
A hitelválság enyhülésének kedvező hatásai a részvényindexek szerény emelkedésében is testet öltöttek. A legnagyobb pozitívum a londoni bankközi kamatláb (Libor) jelentős csökkenése volt, ami azt jelenti, hogy oldódik valamelyest a bankok közötti bizalomhiány. A három hónapos lejáratú dollár- kölcsön bankközi kamata január óta a legnagyobb napi csökkenését könyvelhette el: 0,36 százalékponttal 4,06 százalékra mérséklődött, s a süllyedés így immár hatodik napja tart. Ugyanezt euróban (Euribor) öt- százalékos kamattal mérik, ez 0,05 százalékos csökkenés.
A jegybankok likviditásnövelő intézkedései lassan Ázsiában is beérnek, a hongkongi három hónapos Hibor például 3,66 százalékra esett vissza a 4,19 százalékos szintről, azaz könnyebben juthatnak friss, kihelyezhető forrásokhoz a bankok. A dél-koreai kormány vasárnap bejelentett 130 milliárd dolláros mentőöve után 2,3 százalékkal emelkedett a szöuli tőzsdeindex, a Kospi.
A japán Nikkei index 3,6 százalékos emelkedésében cégjelentések is szerepet játszottak, így a 8,9 százalékot erősödő Panasonic, amely terv feletti mennyiségben adott el tévéket az utóbbi időszakban, s ez 200 millió dollárral növeli negyedéves nyereségét. Kínában a harmadik negyedév 9 százalékos gazdasági növekedési adatának értelmezése okozott dilemmát, ilyen alacsony mutatóval öt éve nem találkoztak a helyiek. A világgazdaság gyengülésére utaló adat dacára végül 2,25 százalékot hízni tudott a sanghaji tőzsdeindex, miután a szeptemberi infláció a vártnál alacsonyabb, 4,6 százalékos lett, s a befektetők bizalmat szavaztak a kormány gazdaságélénkítő intézkedéseinek.
Európában ezúttal Svédország jeleskedett: teljes bankrendszere védelmében összesen 200 milliárd euró értékű stabilitási tervet hirdetett meg. Ez részint hitelgaranciákat tartalmaz, továbbá egy tőkepótló alapot a rászoruló helyi pénzintézetek számára. Nem is csoda, hogy a banki papírok voltak a nyertesei a tegnapi kereskedési napnak. Londonban a Royal Bank of Scotland és a Lloyds TSB 3 százalék felett erősödött, a pálmát azonban a holland állam által feltőkésített ING vitte el 24 százalékkal. Az olaj hordónkénti 2,5 dollár körüli drágulása után már 75 dolláron is kereskedtek a Brent alaptípussal, s ez értelemszerűen felhúzta az energiacégek, elsősorban a BP és a Shell árfolyamát. A piacon már kész tényként kezelik, hogy a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) a hét végén a termelés csökkentéséről dönt, hogy valamennyire feljebb tudja srófolni a július óta felére zsugorodott árakat. Londonban a FTSE 5,4, Frankfurtban a Dax 1,12, Párizsban a CAC 3,5 százalékos emelkedéssel zárta a napot. Az enyhülő nemzetközi hangulatból azonban csak vajmi kevés volt érzékelhető Budapesten. Mindöszsze a kereskedés elején emelkedett a Budapesti Értéktőzsde irányadó mutatója. A nap végére azonban közel két százalékkal csökkent a BUX. Ennek elsődleges oka, hogy az OTP továbbra sem tudta tartani magát. A bank részvényeiért a nap végén 2949 forintot adtak, ami csaknem 6,5 százalékos csökkenés, s olcsóbb lett a Mol is, 2,8 százalékkal, miután a záróár 10 690 forint lett.
Hiába lesz azonban olcsóbb a pénz, hiába csökken a Libor, attól még nincs kint az erdőből a gazdaság - figyelmeztetnek elemzők, akik a most kezdődő, harmadik negyedéves gyorsjelentési szezon eredményei alapján már reálisabb képet tudnak alkotni arról, mennyire mély sebeket ütött a recesszió a világgazdaságon. Amerikában pedig szentül hisznek abban, hogy ennél rosszabb már nem lehet, sokkal mélyebbre már nem süllyedhet az utóbbi két hetet bakugrásokkal jellemezhető mozgást végző Dow Jones index.
Ben Bernanke, a jegybank szerepét betöltő Fed elnöke a kongresszus költségvetési bizottsága előtti meghallgatásán első ízben beszélt egy újabb gazdaságélénkítő kormányzati intézkedéscsomag szükségességéről. A nyári, 168 milliárd dollár összértékű adóvisszatérítés csekkjeit már beváltotta a lakosság, a pillanatnyi fellendülést azóta három egymást követő hónapban visszaeső kiskereskedelmi forgalom követte. Bernanke a hitelhez jutás megkönnyítéséről is beszélt, ám azt nem részletezte, hogy ehhez a kongresszusnak miként kellene hozzájárulnia. Elismerte, hogy a befagyott hitelpiac felolvasztására történt lépések helyes irányba hatottak, ám a kívánt eredményt még nem hozták meg. Kezdeményezését kedvezően fogadta a piac, már ha a Dow Jones index 1,3 százalékos erősödése ekként minősíthető.