Fonják a hálót a kicsiknek

A kormányzat és az érdekvédelmi szervezetek jó előre igyekeznek tompítani a válság várható negatív hatásait. Magyarországon a kkv-k különösen sebezhetők, ezért a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. januártól a tőke és a hitel egymásra találását, az uniós források lehívását segítő egyablakos pénzügyi szolgáltatást indít, a K & H-nál pedig mától kedvezőbb feltételekkel kínálják a mikrohitelt.

- Ha a világgazdasági folyamatokat megfordítani nem is tudjuk, a hatásokat meg kell próbálni tompítani - mondta Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke hétfőn, amikor több, a mikro-, kis- és közepes vállalkozásokat segítő program, köztük a Tőkeunió program indulását is bejelentették. - Aki tegnap még száz napra előre megkapta az árut, ezután nem fogja. Azt mondják majd neki: fizesd ki azonnal! A bizalomhiány immár számszerűsíthetővé vált. A magyar kis- és közepes vállalkozásoknak viszont erre nincs pénzük - állítja Demján Sándor, a VOSZ elnöke.

Mentőöv lehet a várhatóan januárban kezdődő, a Garantiqa Hitelgarancia Zrt., valamint az MKIK és a VOSZ tulajdonában lévő KA-Vosz Zrt. által indított Tőkeunió program. Ennek keretében a kkv-k 120 településen kaphatnak egyablakos ügyintézéssel szaktanácsot, részletes tervet a hitelfelvételhez, uniós pályázatokhoz és egy kockázatitőkealap-kezelőn keresztül összesen 80-100 milliárd forintot.

- Az a cél, hogy mindenki azzal foglalkozzon, amihez ért: a vállalkozó valósítsa meg ötleteit, szervezze cége életét, mi pedig ehhez forrást biztosítunk - jelentette ki Radnai György, a hitelekhez, pályázatokhoz készfizető kezességet vállaló Garantiqa Hitelgarancia Zrt. vezérigazgatója. A szolgáltatást a KA-VOSZ-irodákban lehet majd elérni, ezeket az MKIK és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) közösen működteti. Már folyik a Tőkeunió programban részt vevő tanácsadók képzése: a vállalkozások számára ők fogják kidolgozni a finanszírozási formák - hitel, EU-pályázat - megfelelő arányát, felkutatják a lehetséges partnereket - bankokat, kockázatitőke-társaságokat - és a szerződéskötésig, illetve az EU-pályázatok beadásáig segítik a cégeket. A szolgáltatás nem lesz ingyenes. Úgy tudjuk, a díj függ majd a hitel nagyságától, futamidejétől és attól, ki milyen széles körű tanácsadást vesz igénybe.

Ez a lehetőség azért is fontos, mert a kis magyar cégek bizalmatlanok, bizonytalanok. A Garantiqa nyáron készült kutatása szerint a hitelfelvételt illetően legtöbbjüket a "nekem úgysem adnak" típusú hozzáállás jellemzi. Kevés ismerettel rendelkeznek, nincs összehasonlítási alapjuk. A kockázati befektetést alig ismerik, sőt a kifejezéssel kapcsolatban negatív asszociációik vannak (például az uzsorát juttatta eszükbe), a uniós pályázatokat pedig továbbra is bonyolultnak, idő- és szakemberigényesnek gondolják, ami sokukat visszariaszt. A Garantiqa Zrt. felmérése a legtágabb célcsoportot 50 ezresre teszi: e vállalkozások harmadánál terveznek a következő években hárommillió forintnál jelentősebb hitelfelvételt valamilyen fejlesztéshez vagy beruházáshoz. A termék vázlatos ismertetése után mindössze az érintett cégek tizedénél mondták azt, hogy nem érdekli őket a dolog.

Jövő tavasztól egy új, a Széchenyi-kártyára épülő beruházási hitel is elérhető lesz: így a megbízhatónak minősülő Széchenyi-kártyás vállalkozók akár ingatlanfedezet nélkül is alacsony kamatozású, tíz év futamidejű hitelhez juthatnak.

A K & H-nál október eleje óta igényelhető az Új Magyarország beruházási, illetve forgóeszközhitel, valamint az Új Magyarország hitelgarancia. Bába Ágnes, a K & H csoport lakossági üzletágért felelős vezérigazgató-helyettese szerint nagy az érdeklődés, már több száz ügyféllel folynak tárgyalások, hiszen a forintalapú konstrukciók szerepe igencsak felértékelődött: azok nem rejtenek magukban árfolyamkockázatot.

A K & H Bank fiókjaiban október 21-től igényelhető az Új Magyarország mikrohitel, a korábbiaknál kedvezőbb feltételekkel. A felvehető összeg hatról tízmillió forintra, a futamidő pedig ötről tíz évre nő.

Uniós forrásokból hitelgaranciát kapnak a kkv-k a kereskedelmi bankokon keresztül. A hitel összege legfeljebb százmillió forint lehet, amelynek akár 80 százalékáig kezességet vállal a kormányzat.

Bajnai Gordon, a gazdasági tárca vezetője szerint azok lehetnek a válság nyertesei, akik időben elkezdik az alkalmazkodást; ezért van szükség a kkv-kat támogató gyors lépésekre, még mielőtt beszűkül a piac. A mikrohitel és a további könnyítések - a technológiafejlesztési pályázatok nettó árbevétel-csökkenési előírásának ötről 10-25 százalékra növelése, vagy a beruházási kiírások esetében az árbevétel-növekedés visszamenőleges, egyszázalékos csökkentése - ehhez nyújthatnak segítséget.

Parragh László és Demján Sándor
Parragh László és Demján Sándor
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.