Röviden
Leállásba menekült a pétfürdői Nitrogénművek
A termelés azonnali leállításáról döntött a pétfürdői Nitrogénművek Zrt. A szünet 2-4 hétig tart, ez idő alatt a gyárban tárolt műtrágyakészletek értékesítésével tartják fenn működőképességüket. A Nitrogénművek nehéz helyzetének több oka is van: a nemzetközi pénzügyi válság miatt csökkent a fizetőképes kereslet, emiatt az árak zuhannak, miközben tavaly a nitrogénműtrágya-gyártás alapanyaga, a földgáz ára soha nem látott szintre emelkedett. (MTI)
Magyarországi bankok kilátásain rontott a Fitch
Stabilról negatívra módosította két magyar bank, a K & H és a CIB hosszú távú, egyébként elsőrendű kockázati besorolásainak kilátásait a Fitch. A döntés összefüggésben van azzal, hogy múlt héten Magyarország szuverén adósbesorolásának kilátását is hasonló módon rontotta a hitelminősítő. A napokban a Standard & Poor's is negatív figyelőlistára vette a magyar adósosztályzatokat. (MTI)
Kétszázmilliárd eurós svéd pénzügyi mentőöv
A svéd kormány kétszázmilliárd eurós mentőövvel igyekszik mérsékelni a pénzügyi válság hatásait. A tervek szerint a csomag javítja a bankok finanszírozási feltételeit, illetve csökkenti a kölcsönfelvételekkel kapcsolatos költségeket, a pénzalapból pedig szükség esetén gyorssegélyt lehet nyújtani a bankoknak. (MTI)
Fogyasztóvédők perlik be az OTP-t a kezelési költség miatt
A Fogyasztói Jogérvényesítő Szervezet (FJSZ) közérdekű keresetet nyújt be az OTP Bank és az OTP Jelzálogbank ellen. A szervezet azt kifogásolja, hogy az OTP a lakáscélú hitelei esetében nemcsak kamatra tart igényt, hanem kezelési költséget is szed ügyfeleitől, ami éves szinten akár több százezer forint lehet. Az OTP közleménye szerint ténylegesen felmerülő költségek ellentételezéseként, indokoltan és jogszerűen számítja fel a kezelési költséget. (Munkatársunktól)
Lízing: szigorúbb feltételek mellett és drágábban
A lízingpiacon is érzékelhetőek a nemzetközi pénzügyi válság hatásai, több társaság is bejelentette a finanszírozás átmeneti vagy tartósabb szüneteltetését egyes devizanemekben - derül ki a Magyar Lízingszövetség közleményéből. A következő hetekben kisebb-nagyobb mértékben, de várhatóan minden piaci szereplő érvényesíti közvetítői és ügyfelei felé a megnőtt kockázatokból és a likviditás hiányából fakadó hatásokat, így várhatón szigorodnak majd a finanszírozási feltételek, illetve nőnek a költségek. A gépjárműértékesítés és -finanszírozás területén például jelentős átrendeződésre számít a szövetség. A devizafinanszírozás szünetelése, az ügyfelek rosszabb fizetőképessége miatti kockázati felár jelentősen drágíthatja a finanszírozást. (MTI)