Röviden
Dél-Korea 130 milliárd dolláros bankmentő programot hirdetett
A globális pénzügyi válság nyomán Dél-Korea is stabilizációs csomagterv végrehajtását határozta el, 130 milliárd dollár (97 milliárd euró) értékben. A nagyságra negyedik ázsiai gazdaság kormánya a terv keretében 100 milliárd dolláros garanciát biztosít három évre a bankok számára az október 20-a és a jövő év június vége között felvett devizaadósságokra. Emellett 30 milliárd dolláros pótlólagos likviditást nyújtanak a bank- és az exportágazatnak a jelenleg mintegy 240 milliárd dolláros dél-koreai devizatartalékokból. A terv még parlamenti jóváhagyásra vár. (MTI)
Az ING tízmilliárd eurós állami támogatásra szorul?
A holland ING pénzügyi óriáscsoport akár még a 9 milliárd eurót is meghaladó állami pénzügyi támogatásra szorul - közölték amerikai és brit lapok. A banknak a jelentős tőkeinjekcióra vonatkozó igényét összekapcsolják azzal, hogy az ING valószínűleg első ízben fennállása óta negyedéves veszteségről számol majd be. A The Sunday Times brit lap úgy tudja, hogy a bankcsoport már egyezkedik a holland központi bankkal a pénzinjekció részleteiről. Az ING illetékese a múlt hét végén jelezte, hogy elérheti a félmilliárd eurót is a csoport harmadik negyedévi vesztesége, mert ingatlanok kapcsán leírásokat kellett végrehajtania, és rossz kölcsönei miatt 400 millió eurós tartalékot kell képeznie. (MTI)
Kevés a pénzügyekben jártas FBI-ügynök
A pénzügyi válság kapcsán az FBI is többet vizsgálódna, de ehhez jelenleg nincs elegendő munkatársa és forrása. A The New York Times vasárnapi kiadásának nyilatkozva az FBI vezetőhelyettese elmondta: a 2001. szeptember 11-i merényletek után a nemzetbiztonságra összpontosítottak, most az FBI szeretné megduplázni azon ügynökei számát, akik a gazdasági bűnözéssel foglalkoznak. 2001 óta az FBI gazdasági bűnözéssel foglalkozó alkalmazottainak számát 600 fővel - a 2001 előtti szám több mint harmadával - csökkentették. Ennek megfelelően a pénzügyi intézmények elleni vádemelések száma 2000 és 2007 között a korábbi felére csökkent. (MTI)
Korrupciógyanúba keveredett a valutaalap első embere
Vizsgálat indult a Nemzetközi Valutaalap (IMF) első emberével, Dominique Strauss-Kahnnal szemben. A gyanú szerint az IMF-vezetőnek, volt francia gazdasági miniszternek viszonya volt az IMF egyik volt magyar alkalmazottjával, az Afrikával kapcsolatos ügyekért felelős, Nagy Piroskával, akit anyagi előnyökhöz is segített. A francia közéletben csak DSK-ként ismert politikus tagadja, hogy bármikor is visszaélt volna vezetői pozíciójával, és közölte, együttműködik a külső vizsgálókkal. Nemrég hasonló, ám bizonyosságot nyert ügy miatt kellett távoznia a Világbank éléről az amerikai Paul Wolfowitznak. (Washingtoni tudósítónktól)