A recesszió fertőzi a tőzsdéket
Folytatta mélyrepülését tegnap BUX. A budapesti tőzsdeindex ezúttal 1244 pontos, 8,59 százalékos csökkenéssel, 13239 ponton zárt. A esést a Mol és az OTP papírjai vezették, az olajrészvény 10,9 százalékkal, 10600, a bankpapír 12,8 százalékkal 3300 forintra esett, kereskedésüket délelőtt fel is kellett függeszteni. Varjú Péter, az Erste üzletkötője szerint az egyetlen pozitív jel az volt, hogy az eladói roham kevésbé volt heves, mint szerdán. A kilátások bizonytalanok, de az üzletkötő nem zárta ki, hogy fordulat jöhet, és megkezdődhet az árfolyamok erősödése - írja az MTI.
A csütörtöki alaphangot ezúttal Tokió adta meg, ahol minden idők második legnagyobb esését produkálta tegnap a Nikkei index, 11,4 százalékot veszítve értékéből. Ezúttal a bankszektor cégei helyett a nagy, exportra termelő világvállalatok álltak a gyászmenet élére, köztük a Canon, a Sony, a Toyota, a Honda és a Mitsubishi. Taro Aso miniszterelnök az amerikai 700 milliárd dollár állami mentőcsomag sikertelenségével magyarázta az újabb brutális gyengülést, ám kormánya részéről új, bizalomerősítő intézkedéseket nem jelentett be. Ezek után a negatív európai nyitás borítékolható volt: Frankfurt, London és Párizs 3 százalék körüli hátrányt szedett össze a kereskedés első félórájában, amit zárásra 5-6 százalékosra tornásztak fel az Amerikából érkező hírek.
A piacok tegnap délelőtt még mindig a szeptemberi amerikai kiskereskedelmi forgalom 1,2 százalékos visszaesésének hatása alatt álltak. A lehangoló, a várt csökkenés csaknem duplájára rúgó adat azt jelzi, hogy a világgazdaság motorját képező amerikai lakossági fogyasztás tartós hanyatlásnak indult. A teljes amerikai fogyasztás több mint kétharmadát adó lakossági kiadások viszszafogása jelentősen növeli a recessziós félelmeket. Ilyen kiélezett helyzetben egy-egy félmondatnak is komoly hatása lehet, főként, ha azt Ben Bernanke, az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed elnökének szájából hangzik el. Bernanke a hitelpiacok megbénulásáról értekezett, megjegyezve, hogy az az amerikai gazdaságot már "komolyan fenyegeti".
A feketelevest ezúttal a philadephiai Fed szolgálta fel, amely délután közölte, hogy az Egyesült Államok közép-atlanti térségében a feldolgozóipari aktivitás októberben 18 éves mélypontra süllyedt. Innen aztán nem volt megállás, az indexek gyors lejtmenetbe kapcsoltak. Lapzártánkkor a vezető New York-i mutatók 3-4 százalék közötti mínuszban voltak.
Olajár: három hónapos felezési idő
Az erősen csökkenő kereslettől való félelem egyre lejjebb szorítja az olajárakat, amelyek 14 hónapja nem voltak ennyire alacsonyak, mint most. Londonban a Brent alaptípus hordójáért novemberi szállításra már csak 68 dollárt, azaz a szerdai árnál 2,8 dollárral kevesebbet kértek. Az energiahordozó 54 százalékkal lett olcsóbb csekély három hónap leforgása alatt. A gyors ütemű csökkenés miatt a Kőolajexportáló Országok Szervezete (OPEC) várhatóan a termelési kvóták szűkítéséről dönt november közepén.