Svájc sem hagyja magára óriásait
A hitelválságon eddig 40 milliárd dollárt bukó UBS az egyedüli haszonélvezője a svájci állam által körvonalazott bankmentő akciónak. A legnagyobb helvét bank 47,2 milliárd dolláros hitelt vehet fel a svájci jegybanktól, míg Bern a közvetlen tőkeemelésre további 5,3 milliárd dollárt szán. A másik svájci óriásbank, a Credit Suisse a brit Barclays példáját követné, azaz inkább a nemzetközi pénzpiacokról szeretné "összekalapozni" a megerősítéséhez szükséges 8,8 milliárd dollárt. Ez úgy tűnik, sínen is van, a katari állami befektetési társaság (QIA) várhatóan beszáll a pénzintézetbe. A Credit Suisse, amely viszonylag távolról figyelhette a hitelválság eseményeit, a harmadik negyedévben 1,15 milliárd dolláros veszteségre számíthat. Ellenlábasa, a UBS már a felfelé vezető úton jár, tőle 265 millió dolláros nyereséget remélnek tulajdonosai - öt veszteséges negyedév után először.
Nem megy ilyen jól a Citigroupnak, amely negyedik egymást követő negyedévéről is veszteséget jelentett. A júliustól szeptember végéig tartó időszakban 2,8 milliárd dollár volt a deficit, szemben az egy évvel ezelőtti 2,2 milliárdos nyereséggel. Ezt azt jelenti, hogy a világ legnagyobb bankja 12 hónap alatt 20,2 milliárd dolláros veszteséget hozott össze. A bank eszközei egy év alatt 50 milliárd dollárral értékelődtek le, "köszönhetően" a jelzáloghitel-piac összeomlásának. A Citigroup árfolyama tegnap 4,3 százalékkal esett. Mindez nem maradhatott következmények nélkül: a cég 11 ezer dolgozójától vált meg az utóbbi három hónapban. Vikram Pandit vezérigazgató azonban elégedetten nyilatkozott azokról a banki tevékenységekről, amelyek a hitelválság hatókörén kívül tudtak maradni. A költségcsökkenés, hatékonyságnövelés szerinte hozzásegítette a Citibankot ahhoz, hogy hamarosan visszanyerje régi nyereségtermelő képességét - írja az Associated Press.
Ehhez hozzájárulhat majd az a 25 milliárd dollár, amit az állami mentőcsomagból kap a Citibank, hasonlóan a JPMorgan Chase-hez, a Bank of Americához és a Wells Fargóhoz. Csakhogy - mint az elemzők rámutatnak - a Citi roszszabb esélyekkel indul újra a csatába, mert felvásárlási tervei rendre csődöt mondtak. Legutóbb a Wells Fargótól szenvedett vereséget a Wachovia megszerzéséért vívott küzdelemben. Eközben a JPMorgan Chase bekebelezte a tönkrement Bear Stearnst és a Washington Mutualt, míg a Bank of America pedig szárnyai alá vette a Merrill Lynchet.
Utóbbi tegnap nem kápráztatta el a piacot 5,2 milliárd dolláros, harmadik negyedéves veszteségének közreadásával. Júniustól szeptemberig a banknál 12 milliárd dollár értékű befektetést kellett leírni a hitelválság következtében. Ezt a Merrill néhány jó üzlettel valamelyest ellentételezni tudta. Idesorolható a Bloomberg pénzügyi adat- és hírszolgáltató vállalatban lévő 20 százalékos tulajdonrészének az eladása 4,3 milliárd dollárért. A Merrillt a Lehman Brothers csődjét követően vette meg viharos gyorsasággal a Bank of America. Az ügylet értékét 32 milliárd dollárosra becsülik.