Újra szól az ipari áramlobbi
A legnagyobb hazai áramfogyasztó üzemeket tömörítő IEF az idén is megkereste a Magyar Energia Hivatalt (MEH) áramárcsökkentő javaslataival. A lobbiszervezet részint azt kéri, hogy az általa képviselt cégek 2009-re - a tavalyi megoldástól eltérően - már ne a nagykereskedelmet végző, állami Magyar Villamos Művekkel (MVM), hanem az áramrendszerben felette álló rendszerirányítóval, a Mavirral köthessenek speciális szerződést az áram megvásárlására. Ennek tartalma szakértők szerint hasonlít a tavaly az MVM-nél elért, nagy port kavart speciális tarifához.
Utóbbi lényege, hogy az MVM alacsonyabb tarifa fejében megszakíthatja a gyárak áramellátását. A Mavir nyelvén ez úgy hangzik: a szolgáltatás akkor áll le a vevőnél, ha az országos áramhelyzet úgy kívánja (például nagy üzemzavar vagy túlzott összfogyasztás esetén). A lehetőségért cserébe pedig a gyár meghatározott díjat kap a Mavirtól - azaz összességében olcsóbban kapja az áramot.
Az IEF a nagyvállalatok áramszállítási (szakszóval rendszerhasználati) díjának csökkentését is kéri. Érvei szerint ugyanis ellátásuk fajlagosan olcsóbb, mint a kisfogyasztóké.
A MEH egyelőre gondolkodik a kéréseken, de ha a nagyfogyasztók rendszerhasználati díját csökkentik, a kisfogyasztókét növelni kell - szögezte le.
Szaniszló Mihály, az IEF elnöke lapunknak megerősítette a MEH-nek küldött felvetések és a tárgyalások tényét. Kérdésünkre hozzátette: megkeresték az MVM-et is azzal, hogyan lehetne 2009-ben fenntartani a tavaly kialkudott megszakítható áram konstrukcióját. Most azonban visszautasítással találkoztak. A Mavirnál pályázható lehetőség "nagyjából" hasonló - fogalmazott.
Tari Gábor, a Mavir vezérigazgatója megerősítette: nagyfogyasztók valóban pályázhattak arra, hogy a Mavir által fizetendő díj fejében a Mavir szabályozási okokból esetenként csökkentheti az áramellátásukat. De a tender már lezajlott. Csupán egy ilyen cég indult, a BorsodChem, amely nyert is. Ezzel a kazincbarcikai műanyaggyártó 2009-ben több százmillió forint bevételhez jut, ami átszámítva mintegy 3-5 százalékkal csökkentheti a gyár villanyszámláját. Azt nem kívánta véleményezni, hogy a többi lehetséges nagyfogyasztó - például a Motim - miért nem pályázott a tenderen. Mindenesetre azt megelőzően az IEF a Mavirnál is járt, részletes tájékoztatást kérve az eljárásról. Arra, hogy miért csak a nagyfogyasztók bizonyos köre indulhatott a tenderen, úgy válaszolt: a rendszerirányításban a fogyasztók csak bizonyos méret felett értékelhetők. De kisebb fogyasztók "szabályozó csoportba tömörülve" szintén indulhatnak, így azok is hasznot húzhatnak a rendszerből.
Több érintett megerősítette, hogy a nagyfogyasztók nem igazán értesültek az elemi érdeküknek számító költségcsökkentési lehetőségről - a kisfogyasztók tömörülési lehetőségeiről nem is beszélve. A vezérigazgató ennek kapcsán leszögezte: jövőre még szélesebb körű tájékoztatással igyekeznek a problémát orvosolni.
Az MVM megszakít és szakít
Tringer Ágoston, az MVM szóvivője lapunk kérdésére cáfolta az állítólagos IEF-megkeresés tényét. Hozzáfűzte: az MVM tavalyhoz képest egyharmaddal kevesebb áramot tud értékesíteni, amit kizárólag az október végi központi árverésen kínálnak fel. (Vagyis a találkozó létrejöttétől függetlenül az ipari fogyasztók most hiába kopogtatnának speciális áramárért.) Kérdésünkre kifejtette: idén rendszerbiztonsági és kereskedelmi okokból valamennyi ilyen nagyfogyasztónál többször is megszakították az ellátást.
Gyengül Kapolyi ukrán áramerőssége
Kapolyi László nagyvállalkozó cége, a System Consulting huzamosabb ideje alig kap áramot Ukrajnából - erősítették meg lapunknak tegnap a Világgazdaság információit. A szocialista kötődésű üzletember, a '80-as évek ipari minisztere most kérdésünkre nem nyilatkozott. Néhány héttel ezelőtt még úgy találta, nincs gond a behozatallal. Az üzletember jól jövedelmező áramexportját ukrán körök először 2007 elején próbálták kikezdeni, mondván: túlságosan olcsón vásárolja a burstini erőműből az áramot, és sokat foglal el az árambehozatali vezeték szűkös kapacitásából is. A vállalkozó akkori érvelése szerint a burstini erőmű az ő beruházásával vált képessé az áramexportra, amiért cserébe 1994-ben egy 2015-ig hatályos árambehozatali szerződést kötött. Ez garantálja számára a tarifát és a "sávszélességet" is. Akkor Kapolyi győzött, ám most a jelek szerint az ukránok kerekedtek felül - a gazdasági napilap információi szerint a System monopolhelyzetére hivatkozva. Más azonban nem tud Magyarországra áramot behozni, mivel a honi vezetékeket irányító Mavir ezt akadályozza. Értesülésünk szerint a System helyébe lépni szándékozó, ukrán hátterű szlovák Energy Capital emiatt uniós pert is fontolgat. Kapolyi korábban úgy nyilatkozott: ha a másik fél 2015 előtt megsérti a szerződést, kártérítési pert
indít. (M. I.)
Egyszer már sikerült
Az Ipari Energiafogyasztók Fóruma a legnagyobb áramfogyasztó cégek, többek közt a miniszterelnök tulajdonában álló Motim érdekében lobbizik olcsóbb áramtarifákért. Év elején derült ki: a céges áramárak megugrása közben az IEF novemberben társaságai számára a többiekénél alacsonyabb díjat járt ki az áramnagykereskedelmet végző állami Magyar Villamos Műveknél (MVM). Az érintettek az ügy kipattanása óta sem tárták fel, pontosan ki is kapott ilyen tarifát. De a nem cáfolt információk szerint a Motim is megkapta az árkedvezményt. Az érintett cégek a tarifakedvezményért cserébe vállalták az áramszolgáltatásuk megszakíthatóságát. Ezt a tarifát az MVM máig nem tisztázott eljárással biztosította e cégkörnek. Ráadásul a külön egyezséget egyik fél sem tartotta fontosnak világgá kürtölni. Az bizonyára máig titok lenne, ha az MVM vezérigazgatója, Kocsis István márciusi menesztését követően a speciális tarifa létéről a sajtó nem szerez tudomást.