Válsághírektől zuhannak a tőzsdék

A jó hír az, hogy a pénzügyi válság megoldódni látszik, a rossz, hogy a beköszöntött a gazdasági válság - fogalmazott egy francia bróker, a tegnapi tőzsdei kereskedési nap végén. S a rossz hírekre mindig "vevő" tőzsdebarométer ezúttal mindenütt esőre állt.

Magyarország, Oroszország és Dubaj teljesített tegnap a legrosszabbul a feltörekvő országok tőzsdéi közül, semmivé téve ezzel az előző két nap derűlátásra okot adó emelkedését. Sokan fogják emlegetni Janet Yellen, az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed San Franciscó-i igazgatójának a nevét, aki a lovak közé dobta a gyeplőt azzal, hogy elismerte: az Egyesült Államok, a világ legnagyobb gazdasága receszszióba süllyedt - írja a Bloomberg. Erre a BUX 7,4, a dubaj index 7,5, míg a "rubeles" moszkvai mutató, a Micex 5,7 százalékot zuhant, még mielőtt felfüggesztették volna a kereskedést.

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX végül 1953 pontos, 11,88 százalékos csökkenéssel, 14484,10 ponton zárt. Tragikusan szerepelt a két legnagyobb forgalmú részvény, a Mol és az OTP. Az olajpapír 14,97 százalékkal lett olcsóbb, értéke 11895 forintra süllyedt. Hajszállal, de még rosszabbul teljesített az OTP, amelynek árfolyama 14,99 százalékkal 3784 forintra esett. A brutális esés kiváltó oka a Merrill Lynch bankház bejelentése volt, miszerint a közép-európai gazdaságok minden eddiginél gyászosabb növekedési mutatókat produkálnak a közeljövőben, s emiatt csökkentették az OTP részvények célárát is.

Hiába az eddig bejelentett, globális szinten összesen 2000 milliárd dollár értékű bank- és pénzügyi rendszermentő intézkedés, a piacok valahogy mindig találnak valami negatív momentumot, amibe belekapaszkodhatnak. A szalmaszál ezúttal a recesszió rémképének felfestése volt, erre való hivatkozással világszerte depressziós hangulat uralkodott el a vezető tőzsdéken. Jogalapja volt a süllyedésnek, hiszen az Egyesült Államokban bejelentették, hogy a szeptemberi kiskereskedelmi forgalom 1,2 százalékkal esett vissza, csaknem kétszer akkora mértékben, mint azt az elemzők várták és még elfogadhatónak tartották.

Innen aztán nem volt megállás: a botrányosan rossz adat botrányosan gyenge vállalati profitkilátásokat feltételezett, ennek következtében kapásból 300 pontot esett a meghatározó Dow Jones ipari index, bekukkantva a 9000 lélektani határ alá is. Lapzártánkkor a vezető New York-i indexek 4 százalék körüli veszteségről próbáltak visszakapaszkodni.

Pedig a nap még biztatóan kezdődött: legalábbis Tokióban, ahol egy százalékkal erősödött a Nikkei, noha a nagy autógyártók exportkilátásainak romlása a szektor reprezentánsainál 5-12 százalékos esésben öltött testet. A Nikkei kivételével azonban a Távol-Kelet valamennyi börzeindexe a piros tartományban végzett: 0,8-5 százalékos mínusszal indulhatnak neki a mai kereskedésnek.

Európában a 4-7 százalékos esés volt a jellemző. A legjobban teljesítő cégek árfolyammozgását tükröző FTSEurofirst 300 index 6,7 százalékos mínusszal zárt, a recessziós félelmekre reflektálva, holott hétfőn még 10, kedden pedig 3,1 százalékkal erősödött. A piacok azonban pillanatok alatt beárazták a gazdasági visszaesésről szóló híreket, kriminális pályára állítva az erre különösen érzékenyen reagáló bányavállalatok részvényárfolyamát. Apokaliptikus a nyersanyagpiac cégeinek árazása - állítják az elemzők. Ezt igazolja, hogy a világ legnagyobb bányatársaságai közé tartozó Rio Tinto részvényárfolyama 17, míg az Anglo Americané 21 százalékot zuhant vissza. Az ABB részvénye 11, a Siemensé 15 százalékkal lett olcsóbb.

Az autósok legalább örülhetnek: újabb csökkenéssel most már hordónként 75 dollárra szállt alá az olajár, magával rántva az egyaránt 7,5-7,5 százalékot gyengülő BP és Total árfolyamát.

Gyerekes apa egy kínai brókercégnél
Gyerekes apa egy kínai brókercégnél
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.