Ha a motor nem engedelmeskedik többé

Vállalkozni, társaságot irányítani stresszes tevékenység. Ha pedig egy cégvezetőnek mindezt naponta változó, bizonytalan körülmények között, egy pénzügyi világválság közepette kell tennie, akkor a munkájával járó szorongás mind nagyobb lesz.

A vállalkozók ugyanakkor sokszor vállalkozásuk motorjára, saját magukra nem figyelnek eléggé. Pedig önmenedzseléssel ennek a motornak az élettartamát is meg lehet hosszabbítani, csak figyelni kell a "zajokra", rendszeresen el kell végezni a "szervizeket".

Egy vállalkozás folyamatos erőpróba: bár a sikeresen megoldott feladat után az elégedettség feltölt, a kudarc viszont, pláne ha sorozatos, növeli a nyomást, és az addig
a megoldásokra ösztönző stresszhatás ezúttal betegséget okozhat.

Az izomfeszülés, az egyenetlen, kalapáló szívdobogás, a kitágult pupillák, a túlzott éberség, a megmagyarázhatatlan és szinte állandósuló fáradékonyság, a nyugtalanság, a minden különösebb ok nélküli hátfájás jelzi, hogy a szervezet már nem tud megbirkózni segítség nélkül a stresszel. Azaz az "oldd meg, vagy menekülj!" parancs a legrosszabb forgatókönyvet váltja valóra. Az önmenedzselésen múlik, hogy ki miként birkózik meg a kórral. A stressz oka nem mindig nyilvánvaló. De ha valaki egyszer felismerte, könnyen megbirkózhat vele.

Mi az a stressz?

Az idegrendszer vészreakciója. A vészjelre az idegrendszer mozgósít, hormonok kerülnek a vérbe, amelyek fokozzák a szívverést, hogy mind több tápanyag juthasson a "meneküléshez, a vész elhárításához" az agyba, az izomba. A máj a stresszhormonok hatására fölszabadítja és a véráramba juttatja az energiatartalékokat. A test nem ismer határokat a stresszhormonok előállításában. Addig termelődik, amíg a veszély fennáll, mindez kimeríti a szervezet energiatartalékait, megterheli a keringést, a szívet, de az egyéb életfontosságú szerveket is. A hormontermelődést csak a vészreakciót kiváltó ok megszüntetése állítja meg. Ha erre reménye sincs, és túl nagy a pörgés, túl sok a napi feszültség, kezdje a lazulást mozgással. Jobb híján menjen táncolni, vagy kiadós sétákkal egészítse ki az ebédidőt. Mindegy, mit választ, de azt csinálja naponta legalább 30 percig, ügyeljen arra is, hogy alaposan izzadjon meg.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.