Erősebb érdeklődést várnak az enyhébb feltételektől

A 2007-től 2013-ig tartó időszak gazdaságfejlesztési pályázatain eddig 7200 vállalkozás indult, közülük majd háromezerrel szerződést is kötöttek. Az igényelt kétszázmilliárd forintból eddig kilencmilliárdot fizettek ki. A kormány a nemrégiben meghirdetett kedvezményektől azt várja: ha nem is nő, legalább szinten marad a cégek pályázókedve.

Gazdasági támogató csomagot léptetett életbe Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter a mikro-, kis- és közepes vállalkozásoknak, hogy minél kevesbé szenvedjék meg a nemzetközi pénzügyi válság közvetett hatásait - az exportpiacok szűkülését, a gazdasági növekedés lassulását, a hitelek drágulását és a feltételek szigorodását. Ez volt a kormány első intézkedése a krízis kirobbanása után.

Nem arról van szó, hogy több pénzt kapnak, hiszen abból jelenleg is elegendő áll a rendelkezésükre. A bejelentés európai uniós pályázatokat érintő része a részvétel feltételeinek enyhítésében rejlik. A 2007-2013 közötti Gazdaságfejlesztési Operatív Program (GOP) technológiafejlesztési felhívásaiban enyhül a belépési korlát, több, a romló piaci feltételekkel küzdő vállalkozás pályázhat. A jelentkezéshez elfogadott nettó árbevétel-csökkenés mértéke a korábbi öt százalékról 10-25 százalékra változik - ennek érdekében egyébként már tavaly, az első pályázatok megjelentetésekor sok szakmai szervezet felemelte a hangját. A jövőben, illetve más nyertesek esetében is - azaz visszamenőleg - a következőképp változik a követelmény: a Közép-Magyarország régióban tíz, az ezen kívül található, nem hátrányos helyzetű kistérségekben 15, a hátrányos és leghátrányosabb helyzetű kistérségekben húsz, míg a harminchárom kiemelten leghátrányosabb kistérségben 25 százalék lesz az egy év alatt megengedett árbevétel-csökkenés.

A pályázati rendszer másik, talán még az előzőnél is kritikusabb pontja, hogy a beruházások esetében előre fixált, évenként 3-6 százalékos árbevétel-növekedés volt előírva. Ezt - szintén visszamenőleg - egy százalékkal mérsékelte a kormány. Így tehát a területek fejlettségétől függően jelenleg elvárt 3-6 százalék helyett 2-5 százalék lesz az elvárt reálnövekedés mértéke. Mint Bajnai Gordon mondta, a jövő évi tényleges makrogazdasági növekedési adatok ismeretében ezt újra felülvizsgálhatják. Valószínűleg meg is kell tenniük, hiszen szakértők szerint a magyar GDP jövő évi növekedése inkább két százalék körül alakul majd, szemben a költségvetési javaslatban várt három százalékkal. Mivel ezt már maga a kormány sem tartja reálisnak, folyik a növekedési pálya újraszámolása.

A kisvállalkozások aktívan pályáznak: a Gazdaságfejlesztési és a közép-magyarországi operatív programok keretében kiírt gazdaságfejlesztési felhívásokra tavaly óta hétezren jelentkeztek - tudtuk meg a Magyar Gazdaságfejlesztési Központnál (Mag Zrt.). A megkötött szerződések száma megközelíti a 2900-at. A cégek több mint 200 milliárd forintot igényeltek elképzeléseik megvalósításához, a lehívások meghaladják a 13, a kifizetések pedig a kilencmilliárdot, ami a benyújtott számlák 70 százalékát fedi le. Mint azt a Mag Zrt.-től megtudtuk, ma már valamennyi esetben a döntéshozataltól számított harminc napon belül postázzák a szerződéseket. A legegyszerűbb pályázatoknál az elbírálási idő pedig három hétre rövidült le. Mindezek azért fontosak, mert az uniós pályáztatás kezdetén, 2004-2006 között volt, aki közel egy évet várt, mire szerződést kötöttek vele. A jelenleg lekötött források pedig másfél év után megközelítik az akkori operatív program (GVOP) három év alatt lekötött keretét. Egy forint támogatás két forint magánforrást mozgat meg.

A gyorsulásban nagy szerepet játszik, hogy tavaly óta lehetőség van egyszerűsített pályázat benyújtására. Az 1-20 millió forintos támogatási kategóriában a vállalkozások normatív alapon kapnak pénzt: a forrást a hiánytalanul befogadott dokumentációk sorrendjét figyelembe véve osztják szét közöttük.

Elektronikus ügyfélszolgálat

A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség internetalapú online ügyfélszolgálati rendszert építtetett ki.A pályázó néhány adat megadásával könnyen továbbíthatja kérdéseit az ügyfélszolgálatnak, ahonnan a regisztrációkor megadott e-mail címre rövid időn belül megérkezik a válasz. A rendszer próbaüzeme 2008. október 7-én indult.

Bajnai a "válságkedvezmények" bejelentésekor
Bajnai a "válságkedvezmények" bejelentésekor
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.