Meredek csúszdán az agrárárak

Hatalmas lejtőre kerültek áprilisban a mezőgazdasági termelői árak. Márciusban még 38,1 százalék volt az éves drágulás, augusztusban már csak 2,7. A lejtmenet biztosan folytatódik, hiszen az őszi termények ára megfeleződött.

A mezőgazdasági termelői árak augusztusban már csak 2,7 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet. (Igaz, a tavalyi augusztusi termelői ár 18 százalékkal növekedett 2006-hoz képest.) A gazdálkodók szerint több élelmiszer-ipari cég most "törleszt" a tavalyi drágaság miatt, s külpiaci hatásokra hivatkozva túlságosan is leszorítják az árakat. Fórián Zoltán, az Agrár Európa Kft. üzletigazgatója szerint a világgazdasági válság jelei az élelmiszer-gazdaságban már hónapok óta megfigyelhetők, ugyanis csökken a vásárlóerő. Emlékezetes, hogy a tavalyi világméretű keresletnövekedés, a hazánkra jellemző tavaszi fagy és nyári aszály miatti terméskiesés után kialakult árviszonyok között az élelmiszer-piaci szakértők többsége a tartós drágaságra voksolt.

A mezőgazdasági termelői, pontosabban a növénytermesztés termelői áraiban azonban már nyár óta megfigyelhető, hogy a vásárlók kevesebbet költenek élelmiszerre, ezért az élelmiszer-ipari átadási és a fogyasztói árak változásának dinamikája alacsonyabb, 10-13 százalékos szinten megrekedt. Fórián Zoltán szerint ez a tendencia megmarad, s további vásárlóerő-csökkenés hatására mérséklődik az élelmiszerek fogyasztói árának növekedési üteme. A mezőgazdasági termelői ár a jövő hónapban - 2007 szeptemberéhez képest - pedig már "mínuszos" lesz, vagyis elmarad az egy évvel korábbi szinttől. A teljes igazsághoz tartozik, hogy az igazi jelentős áremelési hullám 2007 szeptemberében indult, mert ekkor az éves mezőgazdasági termelői árindex 25,6 százalékkal emelkedett.

A KSH hétfői adatai szerint a növényi termékek ára 4,6 százalékkal csökkent, az élő állatok és állati termékeké 12,4 százalékkal nőtt. A legdrámaibb viszszaesést a gabonafélék produkálták, hiszen az előző év augusztusához viszonyítva 12,8 százalékkal estek vissza az árak. A búza ára a márciusi csúcsot jelentő kilónkénti 64,6 forintról augusztusban 37,7 forintra esett. Eközben a kukorica ára is csökkent: 2007. augusztushoz képest 5,7 százalékkal, pedig még el sem kezdődött a betakarítás. A zöldségfélék termelői ára az év nyolcadik hónapjában tavaly augusztushoz viszonyítva 10,3 százalékkal nőtt. Ebben az időszakban a jelentősebb súlyú termékek közül az uborka ára 0,6 százalékkal, a kisebb súlyú paradicsomé 36,4 százalékkal emelkedett (ezt döntő mértékben a felvásárlási ár 59,9 százalékos növekedése okozta, miközben a termelői piaci ár kismértékben csökkent). A burgonya termelői ára 18,8 százalékkal mérséklődött.

A gyümölcsök 14,9 százalékos termelőiár-csökkenését döntő mértékben a szilva ára befolyásolta, ami 32,5 százalékkal mérséklődött. Az alma termelői ára 11,6, az őszibaracké 21,2 százalékkal csökkent.

A vágóállatok termelői árainak 13,1 százalékos növekedése a vágóbaromfi árának 13,4 százalékos, a vágósertés árának 14,9 százalékos, illetve a vágómarha árának 5,9 százalékos emelkedéséből adódott. Az állati termékek árainak 11 százalékos növekedésén belül a tavaly augusztusihoz viszonyítva az étkezési tyúktojás termelői ára 17,9 százalékkal, a tejé 9,6 százalékkal nőtt.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.