Őrült rali a magyar pénzpiacon
Magyarországot is elérte a pénzügyi válság - a bizonytalan világgazdasági helyzetben spekulációs támadás érte a forintot és az OTP Bankot is. Az elemzők szerint ugyanazok, akik sikerrel érték el a valuta összeomlását Izlandon és csaknem Dél-Korea esetében, most nálunk próbálkoznak. A forint olyan nyomás alatt van, mint 2003-ban és 2006-ban, az OTP pedig minden érv ellenére esett tegnap is. Így a bank kénytelen volt támaszt nyújtani saját részvényeinek. A kereskedésben gazdát cserélt papíroknak mintegy negyedét vásárolta fel, ezzel megduplázva a bank kezében lévő részvények mennyiségét.
Csányi Sándor, a bank elnök-vezérigazgatója reggel Veres János pénzügyminiszter és Simor András jegybankelnök társaságában még csak a szóbeli intervencióval próbálkozott.
A pénzügyminiszter bejelentette: mivel az OTP papírjának értéke csütörtökön az esti zárásban egy Londonból eredő hamis hír miatt 14 százalékot esett, a pénzügyi felügyelet (PSZÁF) vizsgálatot indított spekuláció gyanújával. Gyors vizsgálatot ígértek. Csányi Sándor szerint tudatos támadás áll az esést okozó óriási eladási megbízás mögött. A bank a rendőrségen és a brit hatóságoknál is feljelentést tesz tőkebefektetési csalás miatt. Hangsúlyozta: ismeretlen tettes ellen, ám - ha a hatóságok kérik - meg tudják nevezni azt a befektetési alapot és személyt, aki ezt elkövette. Nyilvánosan azonban a jogi kockázatokra hivatkozva ezt nem tette meg.
A kormány felajánlotta az OTP Banknak a bankközi hitelek állami garanciáját, ami általános segítséget jelent, szabad bejárást a banknak a rendelkezésre álló pénzpiaci forrásokhoz. Az OTP ezzel nem kívánt élni, demonstrálandó, hogy a bank stabil, és tőkehelyzete régiós összehasonlításban is rendkívül erős.
Csányi szerint nincs gazdasági oka a részvényárfolyam esésének - érthetetlen a piaci mozgás -, hiszen az OTP nem írt le veszteséget, nincsenek kitettségei. Nyereségessége egyedülálló, 25 százalékos a tőkearányos megtérülés, és egymilliárd eurós profitot várnak az év végére. A bankvezér szerint nem segítette a piaci helyzetet Urbán László vezérigazgató-helyettes tegnapelőtti bécsi nyilatkozata, arról, hogy a bank "túlélő üzemmódba kapcsolt". Ez azt jelentette: a bank olyan üzletpolitikát folytatott, hogy bármilyen válságot kibírjon, tehát megtehetné, hogy jövő év végégig egyelten fillér hitel nélkül működjön. Mindezt úgy, hogy közben százmilliárd forintos nagyságrendű likviditási tartalékokkal rendelkezne. Veres János hangsúlyozta: a magyar bankrendszer stabil, a betétesek pénze biztonságban van. A parlament hétfőn fogadhatja el a korlátlan banki betétgaranciáról szóló törvényt. "Vizsgáljuk a folyamatokat, és ha szükséges, a kormány be fog avatkozni a piaci stabilitás érdekében" - mondta, és a jegybank elnökével közösen olyan intézkedéseket jelentett be, amelyek segíthetik a csütörtökön gyakorlatilag leállt állampapírpiacot, és támaszt nyújthatnak a forintnak is.
Reggel a hazai valuta hatalmas árfolyamvesztéssel, majd korrekcióval nyitott. Élénk kereskedésben 272-es euróárfolyamig gyengült a nap elején, majd hirtelen erősödött. 261 és 266 forint között járt fel-le az árfolyam. A nap végén áttörte a 260 forintos határt, és estefelé már 258 forint környékén járt.
- A Magyar Nemzeti Bank kész intézkedéseket hozni azért, hogy a forint árfolyama a gazdasági folyamatoknak megfelelően alakuljon - mondta Simor András, a jegybank elnöke. Nem vetette el egy rendkívüli kamatdöntő ülés lehetőségét, mondván: "ilyen helyzetben az ember semmit nem vet el, és semmire sem tesz ígéretet". Ugyanakkor az elemzők rossz ötletnek tartották a lépést - szerintük a piaci fejlemények a kamatcsökkentés időpontját biztosan kitolták. Az elnök szerint sincs gazdasági alapja a forint gyengülésének, hiszen a gazdaságpolitikai helyzet stabil, s "minden esély" megvan arra, hogy a költségvetés a tervezettnél alacsonyabb hiánnyal zárja az évet.
A kormány minden eszközzel élni fog a válság megfékezése érdekében - mondta Veres, de nem mondta meg, ez konkrétan mit jelent. Néhány módosításról szólt - ezek az állampapírpiacot hivatottak élénkíteni. A nyugdíjpénztárak hétfőtől teljes pénzüket tarthatják állampapírban és számviteli módosítással könnyítik az állampapírok vásárlását. A jegybank hétfőtől euró/ forintswap tendert ír ki mindennap, ami annyit tesz: voltaképp egy piacteret nyit határidős devizacsere-ügyletek lebonyolítására, segítve ezzel a bankok rövid távú likvidítását és a forintpiacot is.
A jegybank alelnöke, Karvalits Ferenc egy délutáni konferencián azt mondta: lehetne javítani az állampapírpiac likviditásteremtési szerepét, például a repo szabályok változtatásával. Eddig - hangsúlyozta az alelnök - az MNB nem lépett be erre a piacra, de rendkívüli helyzetekben születhetnek rendkívüli megoldások.
- Nem lehet megmondani, hogy a támadás meddig tart - mondja Barcza György, a K&H elemzője. - Öt éve két hétig, míg három évvel ezelőtt két hónapig tartott az ostrom. Az általános bizalmatlanság miatt a helyzetünk most minden eddiginél nehezebb - tette hozzá.
A pesti tőzsde ott folytatta tegnap reggel, ahol csütörtökön abbahagyta: a kilenc órás nyitás utáni percekben már több mint hat százalékot, 13 ezer pont közelébe esett az index. Aztán meredeken elindult felfelé, majd ingadozásokkal, de napközben tíz százalék körüli mínuszban stabilizálódott. Az index a zárásban kezdett emelkedni, s három százalék alatti mínuszban fejezte be a napot, 4577 ponton.
Az OTP ötszázalékos eséssel kezdett, de a "védő" sajtótájékoztató után pluszba fordult az árfolyam, majd ismét zuhant. Az árfolyam napközben a 3400-3500 forint között volt, s a kereskedést végül 3600 forinton fejezte be, ami 6,6 százalékos napi gyengülést jelent. A Mol 12 százalék feletti mínusszal kezdte a napot - fel is kellett függeszteni a kereskedését -, aztán valamennyit javított, de megjárta a 14 százalékos mínuszt is. Az utolsó fél órára aztán hihetetlen száguldásba kezdett, s végül 11 500 forinton zárt, ez nyolcszázalékos gyengülést jelent. A nap egyértelmű nyertese a Richter: 9,49 százalékos emelkedéssel 31 645 forinton fejezte be a kereskedést.