"A jövőt ismerjük, csak nem tudjuk, mi lesz addig"

Egybehangzóan ítélik meg a tőzsde tegnapi mozgásait az általunk megkérdezett elemzők. Móró Tamás, a Concorde, Kuti Ákos, a Cashline, illetve Tikász Zoltán, a Hamilton Tőzsdeügynökség elemzője úgy látja, hogy a Budapesti Értéktőzsde pénteki kereskedésére "rendkívüli", "történelmi", "drámai" idegesség és pánik volt a jellemző.

Móró Tamás szerint ehhez fogható piaci feszültség emberemlékezet óta nem volt tapasztalható. Kedvező fordulat csak a magyar tőzsde nyitva tartásának végén, az amerikai piacok indulását követően állt be, amikor az addig zuhanó hazai árfolyamok felfelé vették az irányt. Bár a Mol és az OTP összességében tovább esett, az e mögötti spekuláció nem csak e két cégre korlátozódott: a térségben és a világban is így estek az olaj- és bankpapírok. Gazdasági-vagyoni adatok sem az OTP, sem a Mol esetében nem indokolják a részvényárfolyam felére-harmadára zuhanását. A magyar tőzsde veszteségei a fejlődő piacok középmezőnyébe tartoznak.

Tikász Zoltán szavai szerint "a jövőt ismerik, csak azt nem tudják, mi lesz addig". Abban egyetértettek, hogy a BÉT és a forint sorsa az Egyesült Államokban történtektől függ. Kuti Ákos annyit szögezett le, hogy tőkepiaci válságban vagyunk, ami után előbb-utóbb egy "éles visszapattanás" lehetséges. Móró Tamás szerint is "túl vannak adva a papírok", de a teljes körű bizalomhiány aligha fog gyorsan elpárologni. Úgy vélte: ha egyes nagy amerikai iparvállalatok a félelmeket beigazolva becsődölnek, egy ennél is nagyobb válság következhet. Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint a legrosszabb recessziós forgatókönyvet árazza be a piac. Ennyire viszont nem súlyos a helyzet. Kétségtelen, hogy az építő- és autóiparban nagyon komoly gondok jelentkeztek. Kérdés, hogy meg lehet-e állítani, hogy az említett területeken jelentkező válság általánossá váljon. Ha igen, akkor menthető a helyzet.

A hazai állampapírpiacon egészen minimális forgalom mellett jelentős hozamemelkedés volt. Ennek következtében a 10 éves lejáratú papírok kamata közel 11 százalék, míg a 3 és 5 éves lejáratúaké megközelíti a 12 százalékot. Elmaradtak az üzletek, mert egyszerűen nem volt vevő - mondta Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője. A bejelentett állami intézkedéseknek viszont szerinte meglesz a hatásuk, és visszatér az élet a piacra. Ez viszont alighanem gyors hozamcsökkenéssel jár majd. Ám hogy hosszabb távon mi történik, az a nemzetközi fejleményeken múlik. Mindenesetre nem indokolt, hogy hosszú válság alakuljon ki az állampapírpiacon.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.