Esik az egész világ
Tegnap is eséssel zártak a világ tőzsdeindexei, ami szolíd sikernek is nevezhető, hiszen a nap folyamán óriási kilengéseket regisztráltak - ennyiben foglalható össze a hét utolsó kereskedési napjának krónikája. Meghatározó politikai jelzés, bejelentés híján nem sikerült fogódzót találniuk az indexeknek. A piac a világ vezető gazdaságait képviselő G7 csoport tegnap kezdődött, washingtoni találkozójától remélhetne áttörést, irányt szabó jó hírt, ám a kereskedés óráiban még csak az egyes javaslatok ismertetésénél tartott a tanácskozás.
A brit pénzügyminiszter, Alistair Darling a bankközi kölcsönök garanciájára tett javaslatot, két opcióval: a jegybankok klíringházakként működnének, vagy pedig a kormányok vállalnának biztosítékokat. Ezt a franciák egyelőre ellenkezéssel, az amerikaiak pedig óvatos távolságtartással fogadták.
- Tanulmányozzuk a brit javaslatot - közölte Tony Fratto fehér házi szóvivő. Peer Steinbrück német pénzügyminiszter kitart amellett, hogy a csúcsvezetői jövedelmek, a bankok likviditási korlátai és a bonyolult pénzügyi eszközök újraszabályozásával kell foglalkozni. Amerikai részről felmerült, hogy a szövetségi kormány minden bankbetétet garantáljon, ne csak 250 ezer dollárig adjon biztosítékot (ez is a számlák 77 százalékát érinti).
George W. Bush is próbálta hűteni a piacokat, ám nem jutott túl az általánosságok szintjén. Hangsúlyozta: kormányának megvannak az eszközei a válság kezelésére, és élni is fog ezekkel. Az amerikai elnök "agresszív és működőképes" tervnek nevezte az egy hete még megváltóként várt 700 milliárd dolláros pénzügyi mentőcsomagot. Szerinte a részvényindexek történelmi esését a bizonytalanság és a félelem okozza, az amerikaiak aggódnak nyugdíjszámlájuk, befektetéseik miatt. A Dow Jones, a Nadsaq, és az S&P 500 pénteken egy hetes folyamtos esés után a tegnapi nyitáskor is egy markáns, 7 százalékos zuhanással keserítette meg a befektetők életét - jelentette washingtoni tudósítónk. Javítana a helyzeten, ha a jegybank szerepét betöltő Fed a hó végén a szerdai fél százalékpontos alapkamat-csökkentésre még rátenne újabb, negyed vagy fél százalékpontot, egy százalék közelébe mérsékelve az irányadó rátát.
Egyes elemzők úgy vélik, a pénzintézeteknek most már nem nagyobb likviditásra, hanem tőkeinjekcióra van szükségük - ahogy erről már az amerikai pénzügyminisztériumban is gondolkodnak. Ám New York-i befektetők ironikusan utasították vissza Silvio Berlusconi olasz kormányfő bejelentését, miszerint az EU-ban és a G8 csoportban is szóba került a nemzetközi pénzpiacok működésének felfüggesztése, amíg új szabályok nem születnek. Addig pedig marad az esés. A vita megoldás nélkül maradt és mintha el is mérgesedett volna, mert Giulio Tremonti olasz pénzügyminiszter közölte: Olaszország a jelenlegi formájában nem írja alá a G7 washingtoni zárónyilatkozat-tervezetét, mert az úgy tesz, mintha semmi sem történt volna.
A vezető tőzsdék közül elsőként Tokió zárt: hatalmas, 9,6 százalékos gyengüléssel. Ekkora bukásra húsz éve nem volt példa a Nikkei történetében. A veszteségre a csütörtöki, amerikai 7,3 százalékos zuhanás után már előre lehetett számítani, ám az, hogy erre rátettek még egy lapáttal, minden bizonnyal annak "köszönhető", hogy ezzel már a hétfői veszteségeket is előre letudják. A hét első napján ünnep miatt nem lesz kereskedés Tokióban. A többi ázsiai index is 3-7 százalékos mínuszban fejezte be siralmas heti szereplését.
Mindez Európára is negatív hatással volt: nyitás után azonnal 6-8 százalékos mínuszba zuhantak a nyugat-európai tőzsdeindexek. A legnagyobb erővel a bankszektor húzta le azokat, ebben segítségére voltak az energetikai és a nyersanyagipari cégek papírjai is. Miután kedvező hír nem érkezett, erősödött az eladási roham. Ennek nyomán a DAX 4544 ponton (-7,0 százalék), Párizsban a CAC 3176 ponton (-7,7 százalék), Londonban a FTSE 3948 ponton (-8,5 százalék) zárt. Több helyen kényszerszünetet kellett tartani. Oroszországban ki sem nyitottak. Így tettek Ukrajnában, Izlandon és Indonéziában is. Bécsben pedig történelmet írtak: az ATX tőzsdeindex 10 százalékot meghaladó esését kiheverendő kétórás pihenőt tartottak a Wiener Börsén.
Reménysugarat az adhat, hogy az amerikai tőzsdék zárásra egész jól visszakapaszkodtak: a Dow Jones, -1,47, az S&P -1,18 százalékon zárt, a Nasdaq pedig már egy hajszálnyi, 0,27 százalékos pluszban.