Gordon Brown globális megoldást sürget a válságra

Alig nyitott ki a londoni értéktőzsde, rögtön több mint tíz százalékkal esett az FTSE index és az elmúlt öt évben először zuhant alá a lélektani jelentőségű, 4000 pontos határon.

Ez a világméretű recessziótól való félelem legbiztosabb jele. Elemzők felhívták a figyelmet arra, hogy egyetlen szektor sem maradt érintetlenül. A Barclays Wealth elemzője, Henk Potts pánikhoz közeli hangulatról beszélt. A City bankárait egyre inkább a fekete hétfőre, az 1987-es tőzsdekrachra emlékeztetik az események, mintha nyoma sem lett volna a szerdai 500 milliárd fontos gigantikus banki segélycsomag jótékony hatásának.

A folyamatosan hanyatló részvényárfolyamok miatt az egyszerű adófizetők egyre jobban aggódnak megtakarításaik és nyugdíjalapjuk sorsa miatt. Gordon Brown kormányfő szerint más országoknak is követniük kellene a brit példát, és szerkezetváltást kellene végrehajtaniuk a bankrendszerben. Ugyanakkor nyugalomra is intett, mondván, néhány napnak el kell telnie, míg az intézkedések hatásai megmutatkoznak a pénzpiacokon.

Közben folytatódott a brit- izlandi hidegháború. Brown "lényegében törvénytelennek" nevezte, hogy Izland több százezer brit megtakarítását fagyasztotta be. Izlandi kollégája, Gier Haarde pedig azt sérelmezte, hogy Nagy-Britannia ellenőrzése alá vonta a Kaupthing bankóriás helyi vagyonát. Egymilliárd fontra tehető az a hozzá nem férhető összeg, amelyet brit önkormányzatok, rendőrségek és jótékonysági intézmények helyeztek el a biztonságosnak tekintett izlandi bankokban. Alistair Darling pénzügyminiszter elutasította a szervezetek kérését, hogy az állam a személyi betétekhez hasonlóan ezekre a számlákra is vállaljon garanciát.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.