Vinnék az aranyrudat, mint a cukrot - csak nincs mit
Az elmúlt egy hétben folyamatosan növekedett a kereslet az arany iránt, tegnap pedig "őrültek háza volt" - mondták a Népszabadságnak a BÁV Zrt. nemesfémosztályán. Ha valaki most akar befektetési aranyat, rudat vásárolni, annak egyszerűen nem tudják azonnal kielégíteni igényeit. A termelési kapacitás véges - fogalmaztak. - Ott tartunk, hogy az osztrák pénzverde is egy hónapos határidővel vállalja a munkákat. A forint hektikussá vált árfolyammozgása és az arany tőzsdei jegyzésének élénk változása miatt az árak is folyamatosan módosulnak. Ma egy uncia aranyat 180 ezer forintért adnának, ha lenne - jegyezték meg. Ez egy hete még 150 ezer forint volt. Hétfőn biztosan újra módosítanak az áron, de hogy ez mi és mennyi lesz, azt nem merték előre jelezni.
A befektetési arany forgalmazásának másik honi bástyájánál, a Metal-Art Zrt.-nél is hasonlóképpen fogalmaztak: a helyzet percről percre változik. Jelentősen megnőtt az arany iránt érdeklődők száma. - Mindenki arany után fut - mondta lapunknak Szabó Andrásné vezérigazgató. El senkit sem küldenek el, de az kétségtelen, hogy azonnal vagy rövid határidővel senkit sem tudnak kiszolgálni a megnövekedett igények miatt. Az árakat a megrendelés napján adottaknak megfelelően rögzítik, és egyúttal fizetni is kell, azaz a számlát nem elég a szállítás napján rendezni. A helyzetre jellemző, hogy eddig elsősorban cégek vásároltak befektetési szándékkel, most nagy számban megjelentek a magánszemélyek is.
Az ékszerboltokban viszont egyelőre nem tört ki az aranyláz. A legnagyobb hazai ékszerüzletlánc, az Orex pénteken szokványos forgalmat bonyolított le - tudtuk meg Magyar Ágnes marketingigazgatótól. Nem volt nyoma annak, hogy az emberek jobban keresnék az arany ékszereket - mondta, bár nem zárta ki ennek későbbi lehetőségét. Ahogy az általunk megkérdezett többi ékszerész sem.
Értékmegőrzési célra kézenfekvő a magánszemélyek számára is elérhető tömbaranyat vásárolni. Azok, akik befektetési céllal vesznek ékszert, könnyen lehet, hogy inkább külföldön teszik ezt - sejtették egy üzletben.
Mozgalmasabb a tört arany zárt belső piaca - ezzel elvileg csak zálogházak, ékszerészek, illetve erre feljogosított cégek foglalkozhatnak. Bár a tört aranyért a rajta kereshető magas haszon miatt mindig is nagy harc folyt, több helyről úgy tudjuk, hogy most áruhiány alakult ki, miután a kereskedők vélhetően "bespájzoltak" ebből az áruból.
Míg a nagyobb kereskedések most is akcióznak az ékszerekre, az arany világpiaci árának emelkedése a kisebb kereskedőkre, kézművesekre bénítóan hatott, közülük többen is lényegében befagyasztották tevékenységüket, illetve kivárnak. Az ékszer vagy szaknyelven fazonírozott aranyon ugyanis igen kicsi a haszonkulcs: lényegében a kézműves munkadíja, ami könynyen elúszhat egy árfolyam-ingadozással.