Csütörtököt mondott a tőzsde
A nemzetközi piacokon a hitelintézetek részvényeinek árai elérték azt a lélektani szintet, ahonnan már nincs lejjebb, így többségük iránt lassan meg is élénkült a kereslet, acélozódott az árfolyamuk. Sokat számított, hogy a vezető jegybankok - köztük az amerikai Fed és az Európai Központi Bank (EKB) - által szerdán végrehajtott 0,5 százalékpontos alapkamat-csökkentés pozitív hatása még mindig érvényesült a parketten, ahol sokan már a következő kamatvágás időpontjára és mértékére a spekulálnak. A jó hírekre szomjazó piac elégedetten vette tudomásul, hogy a bankrendszer, s ezen keresztül a gazdaság finanszírozása újabb vitaminbombákat kap azzal, hogy a jegybankok öntik a pénzt a szektorba, így növelve a likviditást. A bankközi piacra tegnap a japán jegybank 30 milliárd értékben kínált fel hiteleket a kereskedelmi bankok számára, s ezzel e tekintetben rekordot állított fel: egy nap ennyi pénzt a válság kitörése óta senki sem pumpált a piacokra. Délutánig: akkor az EKB 100 milliárd euróra emelte a tétet, amihez a brit és a svájci jegybank még hozzácsapott 10-10 milliárdot.
A csütörtök sem maradt bankmentő akció nélkül: a brüsszeli és párizsi székhelyű Dexia bank szénáját tette rendbe a francia, a belga és a luxemburgi kormány azzal, hogy a múlt heti 6,4 milliárd eurós tőkeemelés után a még mindig két számjegyű tőzsdei árfolyamgyengülést elszenvedő bank hiteleire 4,5 milliárd euró értékben állami garanciát vállalt. Verbális intervenciót is végre kellett hajtani, ezúttal a második legnagyobb belga bank, a magyarországi K & H- tulajdonos KBC érdekében. Guy Quayden jegybankelnök dicsérte a KBC-t, kiemelve annak kiváló pénzügyi hátterét és közismerten jó fizetőképességét. A nyugtató szavakat a társaság részvényeinek szerdai árfolyamzuhanása indokolta.
Izlandon viszont már a szavaknak nincsen súlyuk. A kormány átvette az ellenőrzést a piacvezető Kaupthing bank fölött, ezek után mind a három nagybankban az általa megbízott pénzügyi felügyelet az úr. A bankrendszer teljes összeomlását kellett ezzel megakadályozni. A betétesek pénzét a kormány garantálja. Az utolsó szeget az ütötte az izlandi hitelintézeti rendszer koporsójába, hogy Nagy-Britannia az ING Direct gyámsága alá helyezte a Kaupthing brit internetes leánybankját, ahonnan azóta viszont pénz se ki, se be nem mehetett. Ellenlépés volt ez arra, hogy a második legnagyobb izlandi bank, a Landsbankinn kedden megtiltotta brit online bankja, az Icesave számára, hogy kifizesse brit betéteseit, illetve forrást gyűjtsön Nagy-Britanniában. A kereskedést határozatlan időre felfüggesztették a reykjavíki börzén.
A világ vezető tőzsdéi manapság a szerénynek számító, 1-2,5 százalékos veszteséggel zártak, holott napközben az indexek még a pozitív tartományban tartózkodtak. A fordulat a kereskedési időszakok végén jött, akkorra erősödtek fel az újabb alapkamat-csökkentés szükségességét hirdető hangok. Az esésre az energia- és szolgáltatószektor nagy cégei is rátettek egy lapáttal, az E.ON, a Suez, a Shell és a Total egyaránt zuhant. Az olaj is ol-csóbb lett, a Brent alaptípus hordójáért a nap végén már 82 dollárt sem adtak, ami csaknem három százalékos esést jelent.
A 0,5 százalékos mínusszal záró tokiói Nikkei teljesítménye külön kiemelendő azután, hogy szerdán 9 százalékkal ötéves mélypontjára zuhant. A pozitív példát tegnap Moszkva szolgáltatta. Az orosz tőzsdéken vásárlási láz tört ki, többször félbe is kellett szakítani a kereskedést. A dollárelszámolású RTS index 11 százalékot hozott egy nap alatt, a Gazprom ledolgozta a szerdán elveszített 14 százalékot, míg az ugyanennyit bukó Lukoil olajtársaság erre még pluszba rá is tett 13 százalékot.
New Yorkban a banki államosítások tervét mérlegeli a piac, lapzártánkkor a Dow Jones ipari index csaknem hét százalékos mínuszban volt, a technológiai cégeket tartalmazó Nasdaq pedig 3,5 százalékon állt.